spot_img

iş yerinde konuşulmaması gereken 11 konu

İş yerinde anlatılmaması gerekenler

İş yerinizdeki bir arkadaşınızla paylaştığınız şeyler kısa sürede çığ gibi büyür ve tüm şirket tarafından duyulabilir.

İş yerinde geçirilen uzun saatler sırasında bebek planlarından mide ağrılarına kadar her şey gündeme gelebilir.

İş yerinde unutmamanız gereken hassas bir çizgi vardır. Önemli bir rapor üzerinde çalışırken işle arkadaşlığı karıştırmamalısınız.
Unutmayın, iş iştir, arkadaşlık arkadaşlıktır. Çoğu çalışan konuştuklarının en az ne giydikleri kadar önemli olduğunun farkında olmaz.
Kendileri ve başkaları hakkında çok konuşan insanlar, yeteneksiz, üretemeyen, profesyonel gelişimi yetersiz görülebilir.

Ağız ishali olarak adlandırılan bu durumdan uzak durmanızı sağlayacak, iş arkadaşlarınızla paylaşmamanız gereken 11 öneri şöyle;

 1. Maaş

  Ne kadar maaş aldığınız sizi ve insan kaynaklarını ilgilendirir. Bunu açıklamak size olan güveni sarsar.

 2. Sağlık sorunları

  Sağlıkla ilgili şikayetleriniz, acılarınız, ağrılarınız kimseyi gerçekten ilgilendirmez. En doğrusu yakınmak yerine, sağlık sorunlarınız için doktora görünmenizdir. İş veren sağlık sorunlarınızla ilgili tedaviyi pahalı bulabilir veya yüksek riskli çalışan olarak görebilir.

 3. Dedikodu

  Kimin hakkında dedikodu yaparsanız yapın bu sizi güvenilmez gösterebilir. Dahası, sizinle birlikte dedikodu yapan bir çalışan, başkasıyla sizin de dedikodunuzu yapabilir.

 4. İşle ilgili şikayetler

  İş yeri ve iş yükü hakkındaki sabit şikayetleriniz stres seviyenizi yükseltir veya kimsenin sizinle öğle yemeği yemek istememesine neden olur. İş yerinizin politikasını ve kurallarını beğenmiyorsanız yöneticilerle uygun bir şekilde paylaşın ya da ayrılın.

 5. Harcamaları eleştirme

  Aldıklarınızla, giderlerinizle ilgili şeyleri konuşmayın. Bu yaşam tarzınızla ve maaşınızla ilgili spekülasyonlara neden olabilir.

 6. Kişisel detaylar

  Kişisel yaşamınız hakkındaki detayları paylaşmayın. İş arkadaşlarınız bu bilgileri bir gün size karşı kullanabilir.

 7. Politika ve inançlar

  İnsanlar her iki konuda da güçlü ve tutkulu görüşlere sahiptir. Bu sebeple iş arkadaşlarınızla aranızda soğukluk oluşabilir ve kariyerinizi negatif etkileyebilir.

 8. Yaşam tarzı değişiklikleri

  Ayrılıklar, boşanmalar ve bebek yapma planlarının sadece bilmesi gereken kişilerle paylaşılması gerekir. Diğer taraftan insanlar, yeteneklerinizi, tutkularınızı ve limitlerinizi bilebilir. Bunu ileri de size karşı kullanabilir.

 9. Meslektaşlarınızla ilgili olumsuz düşünceleriniz

  Eğer meslektaşlarınızın yaşam stili, kıyafetlerini, işlerini beğenmiyorsanız eleştirilerinizi kendinize saklayın.

 10. Akşamdan kalma ve hafta sonu maceraları

  Hafta sonu çok eğlenmiş ve alkolü fazla kaçırıp sizden beklenmeyen şeyler yapmış veya vahşi doğada maceralı ve eğlenceli vakit geçirmiş olabilirsiniz. Ancak tüm bunları kimseyle paylaşmayın. Bu sizin profesyonel olmadığınızı, hatta güvenilmez olduğunuzu düşündürebilir.

 11. Kişisel problemler ve ilişkiler – Ofis içinde ve dışında

  Yanlış evlilikler, romantik ilişkiler çalışanın kararsız olduğunu gösterebilir. Ofiste romantik ilişkiler yaşamak ve kalp kırmak yanlıştır. Bu kendi kuyunuzu kazmaya benzer.

Beğendiğim yazıdan alıntı ; orkmes.com/isyerinde-anlatma

Facebook sayfasını ziyaret

Aykut BAKAY

 

RELATED ARTICLES

Most Popular

spot_img
error: İçerik Korumalı!!