Email Yazma Kuralları

E-MAİL KURALLARI

Yüzyüze iletişimin birer parçası olan beden dili ve ses tonunun internet ortamında eksikliği iletişimde ve kişinin kendisini yeterince ifade etmesinde bazı eksiklikleri de beraberinde getirmektedir.

Bu acidan e-mail gonderirken bazi hususlara dikkat etmek yerinde olacaktir.

1-İş yazışmalarının dışındaki e-mail kullanımında hisleri ifade etmek için gelisen bir takım sembolleri, iş hayatı dışındaki e-mailler için kullanmak daha uygun olacaktır.

2-Yazdığımız kişi veya gruba kendimizi en iyi şekilde ifade etmek için açık ve net cümleler kurmaya, konuyu fazla uzatmadan ifade etmeye özen gösterilmelidir.

3-Subject bolumune mutlak uygun bir baslık koymalıdir. E-mail gönderirken gönderdiğiniz kişinin sizin mesajınızla ilk karşılaşması e-mailin konusunda olacagi icin, e-mailin konusunun, içeriğiyle örtüşen, gönderdiğiniz kişinin daha sonra göndermiş olduğunuz e-maili digger bircok e-mailler  arasından bulabilmesini sağlayacak derece açık olması büyük önem taşımaktadır. Konusu olmayan e-mail hem profesyonellikten uzaktir ve hemde virus icerme tehlikesinden dolayi acilmadan silinen bir e-mail olma tehlikesi vardir.

4-Yazılan metinde imla hatalarını önlemek için son kontrolü yapıp, eklenmiş olan dosyaları (attachmentları) yeniden gözden geçirip göndermek, olası yanlışları düzeltecek ve kendimizle ilgili yanlış mesaj vermeyi engelleyecektir.

5-E-maillerde büyük harfler kullanmak, bağırmak veya agresiflik olarak algılanacağından küçük harfler kullanmaya özen gösterilmelidir.

6-E-mailler kısa ve özlü olmalidir. Karşı tarafın sisteminin kapasitesini düşünerek gereksiz e-mail gönderimleri yapmaktan ve sistemleri meşgul etmekten kaçınılmalıdır.

7-Bir e-grup içindeyseniz ve bu grubun içinde bir kişiyle yazışmak isteniyorsa, o grubun adresine değil, kişinin kendi adresine e-mail göndermek uygun olacaktır. Diğer üyelerin iki kişi arasında kendilerini ilgilendirmeyen bir konuda e-mail alması, vakit kaybetmesi ve sisteminin meşgul edilmesi doğru bir davranış olmayacaktır.Ayrica bazı e-gruplarda yer alan bilgiler o gruba özel olduğundan, o grup dışındaki kişilere yollamadan önce gönderen kişi ile irtibata geçilmesi yerinde bir davranis olacaktır.

8-Başkasından gelen e-mailleri kendi çevrenize göndermek de etik kurallara aykırıdır.

9-Bizden çıkan bir e-mailin karsi tarafa ulaşip ulasmadigini anlamak icin, hem teknolojiye güvenerek ve hem de tedbiri elden bırakmamak acisindan e-mail gönderdiğimiz kişiden teyit almak, ayni zamanda kendi e-mailimize de [bcc] yapmak yerinde olacaktir.

10-E-mailleri, gönderilen  kişiye hitaben yazıp kendi adımizı yazarak bitirmelidir. Secilen hiitap sekli, dil, uslub ve ifade tonu alicinin kimligine uygun olmalidir

11-Gelen e-mailler, mutlaka ilk önce dikkatle okunduktan sonra cevaplandirilmalidir.

12-E-maillerde esprili veya alaycı bir dil kullanılmamalidir..

13-E-maillerde kişiye değil konuya cevap vermelidir.

14-Sinirlenecek bir e-mail alindiginda, cevaplamadan önce mutlaka bir süre beklemelidir.

15-E-mailde gönderilen her turlu bilgi ve ifadenin saklanabilir olduğu ve ertesi günkü gazetelerde bas sayfaya haber olabileceği hiç unutulmamalıdir.

 

Beğendiğim bu yazı aşağıdaki linkten alıntıdır;

http://latifunal.com/2008/03/19/e-mail-kurallari/

error: İçerik Korumalı!!