spot_img

Turn Down Servisi nasıl yapılır ?

Turn Down Servisi nasıl yapılır ?

Otellerde housekeeping personeli tarafından akşam saatlerinde misafirin odasının yatmaya hazır hale getirilmesidir. Böylece misafirin uyumadan önce yatak açma ve perde kapatma zahmeti olmayacaktır. Yatak üzerindeki örtüler düzgün katlanıp yerlerine koyulacak , mefruşatın yıpranması ve kuru temizleme masrafından tasarruf edilecektir . Ama esas amaç misafir memnuniyetidir. Aşağıda detaylandırılmış bu uygulamaların tamamı  her otel tarafından yapılmamaktadır yada bir kısmı yapılmaktadır. Turn down servisi bazı otellerde sadece müşteri talep ettiğinde uygulanabilmektedir.

Yatak örtüsü kaldırılır. Yatağın üzerindeki fazla yastıklar yatak örtüsüyle birlikte dolaplara konulur. Misafirin yorganı açılır. Yastığın hemen üzerine misafirin görebileceği şekilde küçük bir çikolata koyulabilir. Bazen de sonraki günün hava durumu tahmini ile ilgili kart bırakılır. Odaya taze çiçek koyulur. Perdeler kapatılır. Loş aydınlık konumuna geçilir.Köşe Lambası veya etejer üstündeki ışıklar yakılır. Müzik sistemi veya radyo fondan hafif müzik çalması için ayarlanır. Çöpler temizlenir. Temiz bornoz koyulur. Havlular yenilenir veya düzeltilir, yerlerine koyulur. Odadaki terlikler yenilenir eğer kullanılmamışsa düzeltilir. Odada VIP servisi varsa , servis tazelenir, buzları yenilenir.

Turn Down akşam vardiyasında çalışan housekeeping  personeli  tarafından yada turn down servisi personeli tarafından yapılır.

Bunları yaparken;

*Misafirin içeride olup olmadığına dikkat edilmelidi. DND ( Rahatsız etmeyin) kartı olan odalara girilmemelidir. İyi geceler kartı yatak üstüne veya yastık üstüne  koyulmalıdır. Gerçekleşemeyen turn down servisi odaları rapor edilmelidir

 

Aykut BAKAY
aykutbakay@gmail.com
Yazılarımı ancak kaynak göstererek yayınlayabilirsiniz.

Facebook sayfasını ziyaret

RELATED ARTICLES

Most Popular

spot_img
error: İçerik Korumalı!!