spot_img

Otel halısında temizlik

Otel halısında temizlik

Otel odalarındaki halılar misafirler tarafından en çok temas edilen, mikropların en kolay taşındığı ve tozu biriktiren yerlerdir.

Oda içindeki eşyaları ne kadar temizlerseniz temizleyin bir süre sonra bütün toz halıya iner, dışarıdan içeriye gelen toz halıda toplanır . Tozun odadaki yol haritası zeminden yukarıya doğrudur, hava sirkülasyonuyla hızla içeride dolaşmaya ve yukarılara çıkmaya başlar, toz tutunabileceği saklanabileceği yerleri çok sever, mobilya oyukları, ahşap çerçeveler, kapı üstleri, pervazlar, yataklar, tüller ve perdeler tozun saklanması için ideal bölgelerdir ama eninde sonunda yine halıya düşer. Tozun haricinde halıda, dışarıdan getirilen misafir vasıtasıyla taşınan başka kirler de vardır. Bu yüzden halı hijyeni biz otelciler için ayrı bir önem konusudur. Halı temizse oda da temizdir.

Oda halılarını doğru zamanlarda, doğru vakum makineleriyle ve doğru dezenfektanlarla yıkayıp temizlemek gerekir. Halı temizliği otellerin en hassas noktalardan bir tanesidir. Periyodik bir tablo ve düzenli programlarla takip edilerek , oda boş kalsa dahi halıların yıkanma süreçlerini hiç aksatmamak gerekir.

Otellerde en çok karşılaşılan diğer bir konu ise halı hijyen ekipman ve makinalarının düzenli bakımları. Eğer makine iyi değilse yıkama yapmaz, temizlemez. Boşuna iş gücü sarfiyatı çıkar ortaya. Elektrik süpürgeniz bozuksa, iyi çekmiyorsa sabahtan akşama kadar temizlik yapın faydası olmaz. Bu yüzden makinelerin periyodik bakım tablolarını da takip etmek ve bu makinelerin doğru kullanımı sağlamak için de sürekli ve düzenli olarak personelin hem genel hijyen eğitimlerini hem kimyasalları nasıl kullandıklarını bunun yanında da temizlik ve yıkama makinelerini nasıl kullanabileceklerine dair eğitimlerini vermek gerekiyor.

Halıların rutin yıkanma süreci altı aydır , otel odasındaki halı günlük olarak vakumlanmalı, sorunlu halı ise hemen yıkanmalı, sigara içilen bir oda ise üç ayda birdir.

Hijyen açısından diğer bir sorunlu bölge ise perdeler, tüller ve yatak örtüleridir. Bunların da mutlaka halılar gibi belli periyodlarda temizliği çok önemlidir. Sigara içilen odalarda üç ayda, rutin temizlikte ise altı ay da bir temizlenmesi , yıkanması gerekir.

Temiz otel, misafir çeken başarılı bir oteldir.

©AykutBAKAY

Yazılarımı link verilmeden ve kaynak gösterilmeden yayınlanması yasaktır.

RELATED ARTICLES

Most Popular

spot_img
error: İçerik Korumalı!!