spot_img

Oda Uyuşmazlıkları

Oda uyuşmazlıkları veya oda çelişkisi anlamındaki bu kelimeler resepsiyon ile kat hizmetleri raporlarındaki uyuşmazlıklardır. Bunlar ingilizce Skip ve Sleep dir. Türkçesi tam kelimesi anlamı yoktur. Otelcilikte de buna henüz Türkçe bir terim verilmemiştir.

Skip Oda Nedir?

Oda çelişkilerinden biri “Room Skip” dir. Resepsiyona yani sisteme göre oda doludur ama kat hizmetlerinin kontrolünde boş görünür. Misafir de Skipper diye adlandırılır. Yani şu demektir ;

Resepsiyonda dolu görünen oda, kat raporlarında boş görünüyor ise bu bir çelişkidir. Misafir çıkış yapmış ama ödeme yapmamıştır. Oda kirli ise kullanılmıştır. Kirli değilse resepsiyon odayı sisteme girmiş ama misafir odayı hiç kullanmamıştır.  Odanın temiz veya kirli olması durumu kelimenin başına eklenir. Dirty Skip veya Clean Skip Bu olayda iki sonuç vardır.

 1. Resepsiyon görevlisi yeni giriş yapan misafirin odasını yanlış giriş yapmıştır. Mesela 508 yerine 509 a giriş yapmıştır. Böylece 508 boş görünür aslında o odanın misafiri 509 da kalmaktadır.
 2. Misafir resepsiyona haber vermeden çıkış bir gün önce çıkış yapmıştır aslında çıkışı bir sonraki gündür.
   • Bu durumda ya misafir bir gece daha kalacaktır ama resepsiyona söylemeyi unutmuştur veya resepsiyonist yanlış anlamıştır.
   • misafirin rezervasyonu firması tarafından bir gün eksik yapılmıştır.
   • Misafir çıkış yapmış ama ödeme yapmamıştır.
   • Misafir ödemeyi yapmadan çıkmıştır ki biz buna walk out diyoruz.

Skip oda durumunda ne yapılması gerekiyor?

Oda ile ilgili net durum belirlenince ve kafadaki soru işaretleri kaybolunca eğer oda temiz ise son bir kontrol daha yapılır ve sistemden düzenlemesi yapılır. Resepsiyon ve kat hizmetlerinde de aynı hale getirilir.

Sleep Oda Nedir?

Skip odanın tam tersi olarak şöyle ifade edebiliriz. Yani Sleep oda resepsiyona göre oda boştur. Ama kat kontrolünde oda doludur. Resepsiyonist birisinin odada kalmadığını iddia eder. Ama aslında kat kontrolünde odada biri vardır. Odadaki de Sleeper diye adlandırılır. Kat çalışanları odada birisinin uyuduğunu, yattığını söylemektedirler. Ya da odada bavullar olduğunu burada birisinin kaldığını veya kalmış olduğunu söylerler, yatak bozulmuştur, banyo kirlenmiştir. Peki, neden bu durum oluşmuştur ;

 1. Resepsiyon görevlisi hata yapmıştır. odaları karıştırmıştır.
 2. Belki de kat görevlisi oda numarasını karıştırıp yanlış odaya girmiştir.
 3. Bir önceki gece otelde çalışmış personel izinli/izinsiz odada kalıyordur. Ama resepsiyonda bilgi akışı tam sağlanmamıştır.
 4. Misafir resepsiyona haber vermeden çıkış bir gün önce çıkış yapmıştır aslında çıkışı bir sonraki gündür. Oda kirlidir ve boştur.
 5. Misafir ödemeyi yapmıştır ama resepsiyonda çalışan kişi sistemden çıkışı yapmamıştır.
 6. Misafirin rezervasyon tarihi fazla girilmiştir.
 7. Misafir erken çıkacağını söylemiştir ama sisteme işlenmemiştir.

Sleep oda durumunda ne yapılması gerekiyor ?

Oda ile ilgili net durum belirlenince ve kafadaki soru işaretleri kaybolunca eğer oda dolu ise son bir kontrol daha yapılır ve sistemden düzenlemesi yapılır. Resepsiyon ve kat hizmetlerinde de aynı hale getirilir.

Kişi Uyuşmazlığı – Person Discrepancy

Slip ve Skip haricinde bir diğer oda uyuşmazlığı ise person discrepancy kişi uyuşmazlığıdır. Odada kalan kişi sayısının farklı olması oda kontrollerinde kendini belli eder ve bu uyuşmazlığın resepsiyonda bildirilmesi gerekmektedir. 

Odada 2 kişi kalındığı görünüyorsa ama resepsiyonda bir kişi ise, misafire bilgisi verilip ikinci kişi ücreti alınmalıdır. Ya da odada bir kişi var ise teke düşürülmesi gerekir. En çok karşılaşılan durum özellikle firma ve acenta ödemeli oda hesaplarında daha ileride, ödeme esnasında bir sorun olmaması için yapılır.

Uyunmuş – Slept Out / Sleep Out 

Slept out misafir resepsiyona gelmiş odaya kayıt olmuş ama odada uyumamıştır. Oda hiç kullanılmamıştır. Türkçeye çevrildiğinde misafir dışarıda uyudu anlamındadır.

Sleep Out ile Skip Arasında Ne Fark Vardır?

Sleep out oda hiç kullanılmamıştır. Skip oda kullanılmıştır.

@aykutbakay

room status

RELATED ARTICLES

Most Popular

spot_img
error: İçerik Korumalı!!