spot_img

Door Knob nedir ?

Otel odası kapı kartı 

Door Knob otelcilik sektöründe sık sık kullanılan İngilizce karşılığı kapı kolu anlamına gelen kelime  kapı kartı dır.  Aslında tam ismi Door knob hanger dır ama kimse uzun uzun söylemez .

Zaman zaman karşımıza Door holder, door knob list , door sign, door hanger sign, door card, door knob menü , door tag  olarak da karşımıza çıkan bu kelimenin Türkçe karşılığı tektir “ Kapı kartı”

Odamı temizleyin, odamda arıza var, odama kahvaltı istiyorum, beni rahatsız etmeyin gibi… Otel odasına ilk girdiğinizde kapı kolunun hemen arkasında, kapıya asılı  kartların geneline door knob diyoruz. Misafir, ihtiyaçlarına göre  bu kartları kapının önüne asar, ilgili departman personeli de bunları alıp, istenilen hizmeti yerine getirir. Mesela oda servisi,  misafirin dış kapısına  asmış olduğu kahvaltı menüsü kartını hazırlar, tam saatinde kapıyı çalarak servis yapar ya da kartta bildirilen arızalı olan bir şeyi Teknik servis onarır, tamir eder, eksiğini giderir ya da misafir odamı temizleyin kartı asar.

Son yıllarda oteller bu bahsettiğimiz kapı kartlarını elektronik ortama taşıdılar, oda içindeki buton sayesinde , dışarıda ışık yanar ve  odama girmeyin, rahatsız etmeyin, odamı temizleyin anlamında kapının önünde renkli ışık yanmaktadır. Odayı temizleyin butonuna basıldığında oda müsaittir, içeri girip temizlik yapabilirsiniz anlamında dışarıda yeşil ışık yanar.

#otelcilikeğitimleri

@aykutbakay

RELATED ARTICLES

Most Popular

spot_img
error: İçerik Korumalı!!