spot_img

Yeni açılacak otelde ilk çalışacak kim olmalıdır ?

Sosyal medyada paylaştığım soruya rağbet fazlaydı, Hiç tahmin etmediğim şekilde yaklaşık 65.000 kişi tarafından görüntülendiği gibi çok eğlenceli yorumlar da çıktı ortaya. İnanılmaz keyif aldık ve devamını mutlaka yapacağım.

Yeni otel açılışında Genel müdürden sonra alınacak ilk çalışan kim olmalıdır ?

  • A) Aşçı Başı
  • B) Teknik Müdür
  • C) Kat Hizmetleri
  • D) İnsan kaynakları
  • E) Güvenlik Müdürü

Sorunun cevabı ise “ TEKNİK MÜDÜR ” olması gerekiyordu. Nedenlerini aşağıda yazacağım, sosyal medya yorumlarını bir kaos yaratmamak için kapatmak durumundayım.

Otel açılışında Genel müdürden sonra alınacak ilk personel neden Teknik müdür olmalıdır ?

Önceleri kurucu otel genel müdürleri vardı. Mimari ve teknik Proje bilgisine de sahip bu genel müdürler otelin açılışına kadar çalışır, daha sonrasında binayı işletmeyi yapacak genel müdüre devrederlerdi. Otelin kurulumu ve işletmecilik ayrı ayrı işler de olsa bu iki yüksek bilgiye sahip olan otel müdürleri de vardı ki şimdilerde bir elin parmağı kadar kaldı. Türkiyede bunları başarabilecek alttan üst segmentte genel müdür gelmediği için  şimdilerde otelleri tam kadro ekibi olan danışmanlar yapıyor ve işletmeci müdüre devrediyorlar. Ya da hadi bir otel yapalım para kazanırız mantığıyla inşaat firmaları, müteahhitler, arsa sahipleri, hatta sektörle hiç alakası olmayan kişiler etraftan duyma bilgilerle otel yatırımına girişip tüm işleri kendileri yapıyorlar.

Gelelim sorumuzun cevabına… Profesyonel işletmelerde ve uluslararası yeni açılacak otellerde  (bakın altını çiziyorum) genel müdür, ekibine personel olarak ilk önce teknik müdür alır. Çünkü yeni açılacak otelde iş çoktur, tüm alet, teçhizat ve makinelerin teknik kurallara uygunluğuna ve binaya adaptasyonunu sağlayacak, garanti belgelerini ve arıza durumundaki iletişim adreslerini toplayacak, telefon santrali devreye girecek, çalışma mahallerinde ve otel odalarındaki iklimlendirmelerini ayarlayacak, elektrik pano ve doğalgaz girişlerini, sıhhi vanaların çalışma standartlarını, su sirkülasyon pompalarını, elektrik panolarına müdahil olacak ve tüm bunların testlerini yapacak/ yaptıracak, varsa arıza tespitlerini çıkartacaktır.

Mutfaktaki teknik işler bitmeden aşçı mutfakta çalışamaz, soğuk dolapların montajdan sonra kontrollerini ve ayarlamalarını teknik personel yapar/yaptır, yemek hazırlığı öncesi duman algılama, söndürme,su sprinkleri, alarm sistemi gibi yangınla ilgili tüm detayların tam ve eksiksiz çalışıyor olması lazım ki bu konu personel ve de otelde kalacak misafirler için çok önemlidir. Bunların testlerinin yaptırılmasını teknik müdür sağlayacağı için otele genel müdürden hemen sonra personel olarak teknik müdür başlar.

Hem bina güvenliği hem de binada çalışanların güvenliği açısından testler yapılmadan otele kimse alınmaz. Tamamlanmamış eksik işler vardır, tehlikelidir.

Soruya yorum yazan ve okuyan herkese teşekkür ederim,

aykut bakay

 

RELATED ARTICLES

Most Popular

spot_img
error: İçerik Korumalı!!