spot_img

Özel Dosya: Turizmciler 2012’de temkinli ama umutlu…

Özel Dosya: Turizmciler 2012’de temkinli ama umutlu…
turizmciler

Özel Dosya: Turizmciler 2012’de temkinli ama umutlu…

Türk turizminin profesyonelleri, 2012 yılından beklentilerini Turizm Aktüel’e anlattı. Sektör profesyonellerinin büyük çoğunluğu, Avrupa’daki ekonomik krize ve Ortadoğu’daki siyasal istikrarsızlığa rağmen 2012 yılından oldukça umutlu. Bunda, sektörün geçmiş tecrübelerinden kaynaklanan kendine güven de çok etkili.

2011 yılına Türk turizmi açısından baktığımızda, olumsuzluklara rağmen turizm gelirlerinde ve gelen turist sayısında bir miktar artış kaydedildiğini görüyoruz. Dünyadaki ve Avrupa’daki ekonomik sıkıntının sürdüğünü göz önünde bulundurursak, 2012 yılında Türkiye’de sadece gelen turist sayısındaki artışın süreceğini, ancak turizm gelirleri açısından artış yaşanmayacağını söylemek mümkün.

Tatil bütçelerindeki küçülme, insanların daha ucuz konaklama ve yiyecek-içecek tesislerine rağbet göstermelerine sebep olacak. Geçtiğimiz yıl açılan onlarca uluslararası beş yıldızlı otel zincirleri tam kapasite ile faaliyete geçtiğindeyse, gelir beklentileri açısından hayal kırıklığı yaşayacak. Onlar kendi aralarında zorlu fiyat rekabetlerine girip reklam ve promosyon bütçelerini yükselterek istedikleri kar marjlarını yakalamaya çalışırken, 2012 yılında orta düzey konaklama tesisleri turizm pastasından en büyük payı alacaktır.

Yazının devamı …

RELATED ARTICLES

Most Popular

spot_img
error: İçerik Korumalı!!