spot_img

Restoranda misafirin kapıda karşılanması

Düşünün ki güzel bir restorana giriyorsunuz ve sizi görevli hiç kimse karşılamıyor. Kendi başınıza boş bir masaya oturuyorsunuz. Servis yapanlar ve işletme hakkında iyi düşünemeyeceğiniz gibi hiç de hoş bir durum değil tabii ki. Belli ki ortada büyük bir başı boşluk ve ilgisizlik var. Daha başından itibaren rahatsız olmaya ve bundan sonraki sürecin de iyi olmayacağına inanırsınız. Eğer önemli bir misafiriniz de varsa, gittiğiniz restoran baştan kaybetmiştir. Hatta bir daha kesinlikle o restorana gitmeyi düşünmezsiniz. Restoranın kalitesi ve misafirlerine verdiği değer kapıda başlamıştır.  İşte bu yüzden misafirin kapıda karşılanması önemlidir. Misafirin kafasında işletme için olumlu bir iz bırakmak istiyorsanız mutlaka içeri giren kişilerle ilgilenmeniz masalarına oturmalarına yardımcı olmanız gerekmektedir.

Misafir Karşılama Kuralları

Kural 1 Restoran servis görevlisinin birinci ve en önemli görevi; misafir kapıdan girer girmez misafiri karşılamak, kendisine doğru hareket ederek küçük bir gülümsemeyle “hoş geldiniz” demek.

Eğer misafiri kapının dışında gördüyseniz kapıyı açın. Kendilerini evinize gelen bir misafir gibi görün ve o şekilde de hissettirin. Unutmayın ki hanımlar önce selamlanmalıdır. Her zaman misafirlerle göz teması kurun.

Kural 2 Misafirin ismini ve rezervasyonunun olup olmadığını nazik bir dille ve ses tonuyla sorun. Misafirin rezervasyonu daha önceden yapılmışsa ismini teyit edin ve alınmış yazılı rezervasyon notlarına misafirin geldiğini yazın. Kendilerine ayrılan masayı gösterin ancak farklı özel bir yer isteği olup olmadığını sorun. Bazı misafirler sessiz bir bölümde yanındakiyle sohbet etmek ister, bazıları ise manzaralı daha romantik bir yer veya biraz daha hareketli bölüm ister.

Eğer misafirin rezervasyonu yoksa kendisine “tek kişi misiniz? ” sorusu yerine “ tek kişilik bir masa mı ?” diye sormanız çok daha nazikçe olur. Masaya kadar eşlik edip misafirin oturmak istediği tarafa göre sandalyesini çekerek oturmasına yardım edin.

Hiç müsait masanız yoksa, durumu nazikçe anlatıp, kendilerine bir şeyler ikram edeceğinizi söyleyip bar kısmını önermeniz doğru bir davranış olacaktır. Kendilerine en kısa zamanda yer ayarlayabileceğinizi teyit edip, durumu takip edin. Ayrılan misafirlerin yerine kendilerine geçirin. Misafir barda unutmamaya çalışın.

Kural 3 Misafirle masaya doğru yönelirken çok aceleci ve hızlı davranmayın. Çok yavaş da olmayın ama nazik olun. Misafirle aranızda yaklaşık 1 metre mesafe bırakın. Siz önden gidin.

Kural 4 Her zaman ilk önce hanım misafirlerin sandalyesini çekip oturmasına yardımcı olun. Masada bebek ve çocuklar varsa ve bebek sandalyesi gerekiyorsa mutlaka ;

  • Bebek sandalyesinin temiz olup olmadığına dikkat edin
  • Sandalyenin kırık bozuk veya eksik parçası varsa kesinlikle sağlam olanı tercih edin. Ya da hiç vermeyin.
  • Sandalyenin yer zeminine tam olarak oturup oturmadığına, sallanıp sallanmadığına bakın.Herkes için emniyet önemli ama bebekler için daha önemli.

Kural 5 Misafirlerle daima arkadaşça konuşun ama sınırlarınızı bilin.

Kural 6 Ses tonunuzu iyi ayarlayın, net ve akıcı konuşun. Ne çok bağırın, ne de sessiz.

Kural 7 Mümkün olduğu kadar rahat olun, misafirin gözlerine bakın ve gülümsemeyi yüzünüzden eksik etmeyin.

@Aykut BAKAY

aykutbakay@gmail.com

RELATED ARTICLES

Most Popular

spot_img
error: İçerik Korumalı!!