spot_img

Restaurant nasıl batırılır ?

Restaurant nasıl batırılır ?

Restaurant işletmek keyiflidir ama keyif olsun diye de iş yapılmaz. Sonuçta burası da bir ticarethanedir. Para kazanılması gerekmektedir. Dışarıdan kolay gibi görünse de bir restaurant açmak, çalıştırmak, devamını sağlamak ve para kazanmak hiç de çok kolay değildir. Bu konuların her biri ayrı bir meziyet, emek, sabır gerektirir. Yüzlerce insanı ağırlayacaksınız hepsini memnun edeceksiniz, hem göze hem de damağa, kısacası 5 duyuya hitap edeceksiniz… Çok zor iştir… Akıllarda kalmak ve sürekliliğiniz için çaba harcamalı, sabır göstermelisiniz. Kimi az pişmiş sever, kimi çok pişmiş, bu yemek fırında olsaydı daha iyi olurdu der, hep aynı yemekleri yapıyorsunuz der. Misafirlerin istekleri hiçbir zaman bitmez ama onlara sabırla yeterli çaba harcarsanız başarıya ulaşırsınız, tabii bununla da kalmıyor başarı. Hep ilgi, hep detay… Herşeyi tam yapsanız da Sosyal medya acımasızdır, birden sizi yükseklere çıkarır veya aynı anda dibe çakar.

Yapılan araştırmalara göre yeni açılan restarantların % 60 ı ilk yıl kapanmaktadır ve ilk yıl çok risklidir. Tutunmak, tanınmak, sistemin oturması vs. ikinci yıl ise başaramayanların ve devam ettiremeyenlerin sayısı % 30 dur .

Herşeyden önce misafirlerin ne istediklerini iyi analiz etmek daha sonra işletmenin ihtiyaçları ve piyasanın ihtiyaçlarını belirlemek gelir. Bunları yaparken lokasyon çok önemli bir unsurdur ve bu lokasyonda ihtiyaca göre neyi nasıl yapmak istediğiniz Konusu ile devam eder  ve yüzlerce detayla uğraşmak zorunda kalırsınız . Detaylarda başarılı oldukça da keyif almaya para kazanmaya başlarsınız.

Restaurant işletmesi zor zenaattır 

İşletmeyi batırmamak içinse aşağıda yazdığım detaylara göz atmanız faydalı olacaktır. Öncelikle misafirleri ne rahatsız eder, onlara bakmak lazım, daha sonra da batmakta , iflas etmekte olan işletmedeki sıkıntılara göz atalım;

*Kalitesiz servis, misafire ilgi göstermemek veya misafir memnuniyetsizliği

*Yetersiz tanıtım,

*Yemeklerin sıkıntılı olması

*Fiyat-kalite dengesinde uçurum olması ve fiyatların gereksiz pahalı olması.

*Çalışanların kaba, kötü ve eğitimsiz olması

*Genel olarak sevgisizlik, saygısızlık, misafiri sevmemek , personeli sevmemek , personel arasında iletişimsizlik, personelin işine özen göstermemesi ve en önemlisi aşçının sevmeyerek yemek yapması .

Misafirler bu sıkıntıları hemen algılar ve bir şekilde tepki verirler; ya size ulaşır yaşadığı sıkıntısını anlatır , ya çalışan bir kişiye . Sizi bulup anlatamazsa rahatlayamayacak ve sıkıntısını paylaşamayacaktır. Şikayetler çok kolay ve çabuk yayılır; ya sosyal medyada yazarlar, ya arkadaşlarına gitmemelerini söylerler. memnun olmayan bir misafir tekrar oraya gelmez. Artık memnuniyetsiz bir misafir yürüyen bir propagandacıdır , sizi heryerde her zaman kötüler ve yayar, devamlı konuşur . Zar zor getirdiğiniz o misafir, iletişim kaybından dolayı sizi hiç bilinmeyen bir uçuruma sürükler eğer iyi bir misafir memnuniyet sisteminiz yoksa. Restaurantta müşteri kaybı çığ gibi çoğalır. Gün gelir restaurant batar. Para kaybetmeye başlar .

Bu sektörde başarılı olmak istiyorsanız ilk kural misafirlerin söylediklerine, konuştuklarına, eleştirilerine kulak vermelisiniz. İnanın çok başarılı olursunuz.

Restaurantın batırılması ilk önce misafir memnuniyetsizliğinden başlar. Daha sonra farklı detaylar söz konusudur bunları da yazmaya devam edeceğim.

Copyright © Aykut BAKAY

Yazılarımı ancak kaynak göstererek yayınlayabilirsiniz.

Facebook sayfasını ziyaret

RELATED ARTICLES

Most Popular

spot_img
error: İçerik Korumalı!!