spot_img

Personele ödenecek prim tutarları 5/6

Personel Prim tutarları

Daha önceki başlıklarda da yazdığım gibi, otelcinin görevi odayı değerinde satmaktır ancak bazen öyle durumlar olur ki gelir düşer, odalar değerinde satılamaz ya da tam tersi doluluklar yüksektir çoğunlukla büyük süite  odalar kalmıştır, bu yüzden upselling uygulaması yapılması gerekebilir. İşletmeler upsell yapan personele prim vermek zorunda değildir. Tamamen işletmenin verdiği bir karardır, saygı duymak gerekir.

Otel personeli zaten otelin gelir kazanması için çalışmaktadır. Ama satışın hem daha güçlü ve keyifli olması hem de bir yarış haline getirilmesi, işletmelere çok şey kazandırır.. Bilinmektedir ki prim uygulaması olan otellerde satış daha fazladır. Prim satışı teşvik eder. Satış Hızını ve sayısını arttırır.

Upsell yapan personelin motivasyonu ve ek gelir sağlaması için bir çok otel bu konuyu standart olarak prosedürlerine yerleştirmiştir ve uygularlar. Gerçekleşen upsell primleri bordroya yansır, tüm vergiler kesilerek hesaplanan tutar her ay personelin hesabına yatırılır.

Otellerin prim ödemelerine baktığımızda da genelde upselling farkı % 10 uygulanmaktadır.

Mesela misafirin odasındaki minibar ürünlerini ücretsiz verdiniz. Ürünlerin maliyetleri 50 TL upsell satış fiyatı ise 20 euro ise aradaki farkın % 10 u kadar satışı yapan personele prim olarak vermektedir. Bu prim yüzdesi tamamen hazırlanacak paket tutarına bağlıdır. % 10 net veya brüt olabilir.

Genel olarak prim uygulamaları şu şekilde ;

Sadece oda satan (Room Only) otellerde resepsiyondaki personel misafire kahvaltı satarsa % 10 prim alır.

Bazı otellerin oda fiyatları ve upsell tutarları sabittir.

Rezervasyon aşamasında rezervasyon yetkilisi tarafından yapılan upsell de primlidir.

Bazı otellerde upseller miktarları toplanır ve prim puanlama usulüyle dağıtılır.

Bazı oteller satış yapan personele, oda fiyatlarında gittikçe açılan bir skala ile prim verirler. Rezervasyonsuz her kapıdan gelen misafirlerin oda fiyat tutarları ayda bir toplanır, toplam tutar belli bir meblağa ulaştıktan sonra prim dağılımı başlar. Her seviye aşıldığında personele %10 – %15-% 20 prim verilir.

Normal oda fiyatı ve üst kategori odaların fiyatları  bellidir. upsell farkına direk % 10 prim verilir.

Bazı oteller odalırı % 80 olduğunda normal oda fiyatının değerinde kim kaça satarsa her satılan her oda için % 10 veriyor

Standart odaların club Lounge (özel kat salon) kullanımına % 10

Otele ait araca transfer veya özel hizmet için % 5 , restoran ve Sağlık kulübü rezervasyonlarına % 5 prim verilmektedir. (crossell programı mevcutsa)

Copyright@AykutBakay

Yazılarımı iznim olmadan yayınlayamazsınız.

RELATED ARTICLES

Most Popular

spot_img
error: İçerik Korumalı!!