spot_img

Restoran Pdr Odası Nedir ?

PDR nedir ?

Otelcilikte Private Dining Room

Otellerde restoran bölümününün bir kısmında, diğer yemek yiyen misafirlerden ayrı bir bölümde oluşturulan, üst düzey özel yemek odasıdır.

Genelde 10-20 kişi arasında bir topluluğun rahatça yemek yiyebileceği genişlikte, kendi aralarında konuşurken yemek yiyebileceği bir odadır.

Misafirler özel olduğu için buraya servis veren görevliler de kendi işlerinde uzman kişilerdir.

Otelcilikte diye başlık attım ama bu tarz pdr yani private dining odalarını artık büyük restoranlarda da görebilmek mümkündür.

PDR oluştururken nelere dikkat edilmelidir?

Otel veya restoran inşaatı esnasında, kolay servis yapılması açısından bu oda restorandan çok uzak konuşlandırılmamalıdır. Eğer uzakta planlandıysa alt yapısının da ona göre oluşturulması şarttır. Yani o bölümde tabakların, menaj takımlarının, masa örtülerinin vs gibi tüm bu tarz gereçlerin dolap içlerinde olması, yedeklerinin olması ve o bölüme ait yemek bekletme arabalarının da mevcut olması gerekmektedir.

PDR bölümündeki mobilyaların, aydınlatmanın, mefruşat, dekorasyon, ses sistemini ve yemek servisi takımlarının da daha kaliteli ve restoran bölümündeki kaliteden ayrı ve üst standartta olması tavsiye edilir.

Aydınlatma ve ses düzeninin o odaya özel ve ayarlanabilir olması kullanımı açısından fayda sağlayacaktır.

Ses yalıtımı oldukça önemlidir. Restoranda yemek yiyen kişilerin gürültüleri bu odayı rahatsız etmemelidir. Mutlaka restoranla arasında bir kapı olmalıdır. Yemek toplantısı esnasında kapalı tutulmalıdır. Kapı olmayan pdr lar da zaman zaman misafir çocuklarının oyun oynarken yanlışlıkla bu odaya girdikleri veya içeride ne var diye merak eden misafirlerin kafasını uzatıp baktığı ve kendi aralarında odayı tanımlayan kelimeler sarf ettikleri de görülmüştür.

Pdr odaları aynı zamanda yemekli toplantı odası olarak da kullanılabilmektedir. Böyle olunca odada istenildiğinde sunum da yapılabilecek veya gösterim yapılabilecek bir iptv alt yapısı olmalıdır.

 

 

 

 

 

RELATED ARTICLES

Most Popular

spot_img
error: İçerik Korumalı!!