spot_img

Otelcilikte Master Key – 01

Otelcilikte Master Key

Master kelime anlamı itibariyle ana, esas, baş, üstat, genel anlamına gelmektedir. Otelcilik sektöründe ise “Master Key” yani “Genel Anahtar” veya “Pas Anahtarı” bir tesiste tüm kapıları açabilen anahtardır.

Üniversitede stajımı büyük otelde yaptığım zamanlarda elektronik kapı kartları yoktu, pas anahtarı normal bildiğimiz demir anahtardı, hatırlayanlar mutlaka bilir… Bu anahtarı da kimse beraberinde götürmesin veya kaybolmasın diye kocaman yuvarlak demir bir halkaya bağlarlardı. Hiç kimse onu gizleyemediği için de kaybolmazdı.

Büyük oteller retina tarama, avuç içi , yüz tanıma, parmak izi tanıma sistemlerine henüz geçmedi ama şu anda otel oda kapılarının kilit mekanizmasında hem elektronik hem de mekanik sistem var.

  • Her oda kapısında mekanizmada bir elektronik kart girişi altında da demir anahtar girişi mekanik vardır.
  • Mekanik anahtarlar tıpkı evlerdeki gibi görünse de kopyası yapılamaz özel bir anahtardır.
  • Demir anahtar girişi kart girişinin hemen altındadır ve acil durumlarda kullanılır.

Elektronik kart içinde çip vardır izlenebilir ama mekanik anahtar izlenemez. Bu yüzden koskoca otellerde bile güvenliğin sağlanması açısından sadece tek bir mekanik master anahtar vardır ve en emniyetli bir yerde gizli tutulur. Kimse kullanmaz.

Her iki anahtar sisteminde de askeri düzen vardır, blok sistem çalışabilir, alt grup anahtarlar veya üst grup anahtarlar yapılabilir, çoğaltılabilir yani her bir otel katındaki odalar için hem elektronik hem de mekanik anahtarlar yapılabilir. Mesela üç oda katı temizleyecek kat hizmetleri için üç elektronik kart verilebilir.

Mekanik anahtarlar ortalarda değil de otelin kasasında bulunur. Acil durumlar haricinde kimseye verilmez, üst düzey güvenlik durumundadır. Çünkü elektronik kartları kapıdaki sistem sayesinde okumak mümkündür. Kapıya kim ne zaman girmiş hafızasından okumak mümkündür ancak mekanik kart girişinde iz yoktur. Kapıyı açan belli olmaz. Bu yüzden kötü niyetli kişilere karşı güven altına alınmalıdır.

Otelcilik sektöründe misafirin güvenliği, misafirin gizliliği, eşyalarının sorumluluğu her ne kadar “oda içindeki kıymetli eşyalarınızın kaybolmasından sorumlu değiliz” diye söylense de veya otel giriş formunda yazılsa da misafir için hoş bir durum değildir. Odadaki  eşyasının kaybolmasından çok rahatsız olacaktır.

Resepsiyonda bulunan kart basma makinesi ile oluşturulan manyetik kartlar anahtar olarak misafirlere verilmektedir. Hem Mekanik Master anahtarların Hem de elektronik Master anahtarın muhafaza edilmesi çok önemlidir. Bunların kaybolması büyük sıkıntıdır. Aşağıda sıralayalım ;

Master anahtar kaybolduğu zaman;

Master anahtarı taşımanın sorumluluğu ağırdır. Kötü niyetli birisinin eline geçmesi halinde herhangi bir odayı açıp içeri girebilir. Anahtarı kaybeden için uyarı cezası verilir. Bulunamayan master anahtarlar yeni oluşturulduğunda hem konaklayan misafirlerin anahtarlarının değiştirilmesi hem de tüm oda kilitlerinin yeni mastera tanıtılması gerekecektir. Oteldeki elektronik kartla açılan bütün anahtar sistemi değiştirilmesi gerekecektir. Yani otel 120 oda ise tek tek gezilmesi ve yeni master key in kilitleri algılattırılması gerekecektir.

#Masterkey #Genelpasanahtarı #Odapasanahtarı #Anaanahtar #masteranahtar #genelmaster #genelpas #pasanahtarı #anapas #anaanahtar #Elektronikkapıanahtarı

Bir sonraki yazı

Otelcilikte Master Key Prosedürü

aykutbakay@gmail.com

 

RELATED ARTICLES

Most Popular

spot_img
error: İçerik Korumalı!!