spot_img

Otel Emanet Kasa Prosedürü

Otel Emanet Kasası Nedir ?

Otel emanet kasası, otel oda kasasından farklıdır. Genelde resepsiyon arkasında bir odada veya o bölgeye yakın bir yerde bulunan emanet kasalarıdır. Bütün otellerde son yıllarda hemen hemen her odada gardırop içindeki dijital kasalar kullanılsa da misafirler değerli eşyalarını bazen bu kasalara sığdıramıyor ya da bu tarz kasaların güvenliğinden emin olamayabiliyorlar.

Otelde kalan misafirler böyle olunca eskiden de kullanılan emanet kasa yöntemiyle yine otel resepsiyonuna gidip, kıymetli eşyalarını güven altına almak için daha büyük veya daha emniyetli kasa soruyorlar. Otel resepsiyonlarındaki kasalar zaten eskiden beri kullanılmaktaydı, sadece teknoloji değiştiği için kasalar her odaya özgün olarak tasarlandı ve otel odalarına da kondu. Bazı oteller resepsiyondaki emanet kasalarını kaldırsa da misafirler hala ihtiyaç duyuyorlar. Benim tavsiyem yeni yapılacak otelde de mevcut otellerde de emanet kasalarının mutlaka olması. Bu kasalar aynı zamanda oda içindeki kasaya sığmayan eşyalar da için de kullanılmaktadır.

otel emanet kasası

Otel Emanet Kasa Odası Nasıl olmalıdır ?

Her odada mutlaka bir dijital kasa olsa da resepsiyonda da bir emanet kasa olmalıdır demiştik genelde bu emanet kasaları için bir oda ayrılır kesinlikle içine değil ama hemen kapı önüne ise bir kamera koyulur ki bu bölüm çok önemlidir. Kasanın görünmesi etik olarak da uygun değildir ama odaya kimin girdiği, kimin açtığı ve sonradan kapattığı, içeriye girdiği otel için önemli bir delil kaynağıdır.

Otel Emanet Kasası işlemleri Güvenliği için Form Şart

Genel kasa diye tabir ettiğimiz bu bölümde kasayı kullanan misafirler kesinlikle bir form doldurulmak suretiyle kayıt altına alınmak durumundadır. Aksi belirtilmedikçe, yani kasa kullanımında misafir “iki kişi veya şu isimler de kasayı kullanabilir” yazmadıysa kasayı sadece tek kişi kullanır ve her kasa açılması istenildiğinde kimlik ibraz etmek durumundadır. Aksi takdirde anahtarı otel içinde bulan bir kişi kötü niyetli olarak bulduğu anahtarın kasasını açmak isteyecektir. Kimlik ve imza kontrolü şarttır. Kasayı kim kullanıyorsa o açar. Başkasının kullanması mümkün değildir.

Bu kasalarda iki anahtar vardır birisi master diye tabir edilen “genel anahtar” diğeri ise misafirde kalacak olan normal anahtar. İki anahtar aynı anda yuvaya girerse çalışır. Tek anahtar kasayı açmaz.

Bu arada her kasa odasının içinde mutlaka bir anahtar dolabı olmalıdır. Misafirin dolduracağı formda bir kulakçık olmalı, kasa dolu olduğunda formun kulakçığı formdan yırtılıp anahtar dolabındaki boş anahtarlığa koyulmalıdır.

Tüm kasaların zaman zaman kontrolü sağlanmalı. Sayım yapılarak dolu, boş veya kimin kullanımında olduğu kontrol edilmeli.

anahtar dolabı
anahtar dolabı

Kasa anahtarı kaybolduğunda ücreti misafirden kesilmelidir. Kaybolması halinde kendisinden ücret kesileceği ve ne kadar kesileceği ile ilgili formda bilgi yazılmalıdır.

Kasa misafir tarafından kullanıma kapandığında, iş bittiğinde misafirden anahtar alınır ve anahtar dolabına koyulurken daha önce yırtılmış form kulakçığı misafirin doldurmuş olduğu forma zımbalı olarak dosyalanır.

Misafir emanet kasası odasında kasa kullanırken rahatsız edilmez. Kendisiyle konuşulmaz, herhangi bir şey verilmez ve ne yaptığı izlenmez, misafiri yalnız bırakılması gerekir.

Tüm kilitleme işlemi misafirin gözü önünde yapılır bir anahtar kendisine verilir.

Misafire kasa verilirken ve kasanın boş olduğu gösterilir ve aynı şekilde misafir kasasını boşalttığında da emin olunması için kontrol edilir.

Kasa anahtar dolabı kasanın yakınında olmalıdır.

Emanet Kasa Prosedürü link«

otel emanet kasaları
otel emanet kasaları

Otel Yöneticisine detay bilgi;

Eğer otelinizde emanet kasası varsa en önemli işinizden biri bu kasanın ana anahtarları ve her kasanın yedek anahtarlarının nerede saklandığı, eksik olup olmadığıdır. Daha önce kaybolan anahtarı varsa ve bulunamamışsa bu konuda daha dikkatli olunmalı ve gerekiyorsa yeni bir kasa anahtarı yedeği ile birlikte temin edilmelidir.

Ayrıca kasa anahtarları çok gizli bir yerde kimsenin ulaşamayacağı kayıt altında eksiksiz olarak saklanmalıdır. Genelde otelin muhasebesindeki anapara kasasında saklanmaktadır. 

Oda elektronik kasası satın alırken dikkat etmeniz gereken detayları bu linkten inceleyebilirsiniz.

© aykutbakay

RELATED ARTICLES

Most Popular

spot_img
error: İçerik Korumalı!!