spot_img

Online Travel Agencies ( OTA ) nedir

OTA ne demek ?

Çevrimiçi yani Online seyahat acentesi (OTA), tüketicilerin oteller, uçuşlar, arabalar, turlar, gemi seyahatleri, etkinlikler ve daha fazlası dahil olmak üzere seyahat ürün ve hizmetlerini doğrudan seyahat edecekler için araştırmasına ve rezervasyon yapmasına olanak tanıyan web tabanlı bir pazardır. Her gün dünya çapında milyonlarca gezgin, tatil ve iş seyahatlerini planlamak için OTA’ları kullanmaktadır.
OTA’lar, kendi pazarlama çabalarınızla erişmenizin zor olduğu yerlerde ve hacimlerde potansiyel misafirlerinize erişim sağlar. Ayrıca OTA’lar, gezginleri hedeflemek, rezervasyonları güvence altına almak ve işlemek, konuklarla iletişim kurmak ve değerlendirmeleri yönetmek için pazar bilgileri ve araçları sağlar.

Oteller OTA’larla nasıl çalışıyor?

Oda & kahvaltı, apartlar, suitler vs her büyüklükteki otel, tesislerini bir OTA’da listelemek için sözleşme imzalar. Odalarını pazarda listelemek için herhangi bir ön ücret alınmaz. OTA’lar yalnızca odalar rezerve edildiğinde para kazanır ve her güvenli rezervasyonun toplam değerinin bir yüzdesini tahsil eder. Yani sattıkça kazanırlar. Satarsa kazanırlar. Yalnız bazı OTA larında da yıllık veya ilk giriş aidatları vardır.

OTA, oda ve tesislerin, özellik açıklamaları, fotoğraflar, yakındaki ilgi çekici noktalar ve daha fazlası aracılığıyla sergilenmesi için fırsatlar sunar. Listeler, varış noktanızda kalacak yer arayan kişilere gösterilir. Aramalarını daraltmak için filtreler kullanırlarsa (örneğin yalnızca havuz, ücretsiz Wi-Fi veya klima arıyorlarsa) OTA, seyahat kriterlerini otel tarafından sağlanan ayrıntılarla hizalayarak en iyi eşleşen tesisleri görüntüler.

OTA güvenli bir rezervasyon platformudur, rezervasyon değişiklikleri ve iptalleri için yolcunun ana iletişim noktasıdır. OTA’lar, iş ortaklarının başarılı olmasına yardımcı olmak için hiçbir ücret ödemeden pazar verilerine gerçek zamanlı erişimden yorumları yönetme araçlarına kadar çeşitli araçlar sağlar.

Başlıca OTAlar ; Booking, TripAdvisor, Hrs, AirBnb, Ets, Jollytur, Hotelbeds, Agoda, Hometogo, Expedia, Laterooms, Ctrip dir

Seyahat acentesi ile OTA arasındaki fark nedir?

Online rezervasyonların fazlalaşması ve seyahatlerin dijitalleşmesiyle birlikte, çoğu insan artık programlarını kendin yap mantığıyla yaklaşıyor. En popüler OTA’lardan birine girip kendi başlarına uçuş, otel ve aktivite aramaya başlıyorlar.

Seyahat planlama yaklaşımı her zaman bu kadar kolay değildi. Online rezervasyonlardan önce, misafirler her şeyi bir seyahat acentesi aracılığıyla planlamak zorundaydı.

Seyahat acentesi, sizin için gerekli tüm düzenlemeleri yapan şirketlerdir. Otellerinizi, uçuşlarınızı ve daha fazlasını bir ücret karşılığında çalışıyorlardı.

Bugün bile bazı insanlar seyahatlerini planlamak için seyahat acenteleri aracılığıyla gitmeyi tercih ediyor. Seyahat acenteleri, gezginlere birden fazla fiyat noktasında düzinelerce seçenek sunan bir OTA aracılığıyla gitmenin zorluğunu ortadan kaldırmakta ve bir acenteyle çalışmanın getirdiği kişiselleştirilmiş desteği de önemlidir. Bu, her şeyi kendi başlarına çözmeye çalışma zahmetini ortadan kaldırır. Bunun yerine, bir acenteye bütçelerini ve ne tür bir deneyim aradıklarını söyleyebilirler. Müşteriler bu deneyimleri duymak isterler. Seyahat acentesi müşteri ihtiyaçlarına ve tercihlerine uygun, kişiye özel bir deneyim sunarlar.

Seyahat acenteleri piyasada yılların uzmanlığına sahiptir, bu nedenle genellikle en uygun fiyatlı fırsatları nerede bulacaklarını da bilirler. Seyahat edenlerin bir acenteyle çalışmak için prim ödemesi gerekebilir, ancak acentenin sektördeki bağlantıları sayesinde genellikle harika fırsatlar sunabilirler.

OTA lar ise zamanı olmayan kişiler için ideal bir sistemdir. Seyahat edecek kişiler oturdukları yerden transfer, uçak, konaklama, araç kiralama, tur gibi tüm işlemleri yapabilirler. Üstelik bütçelerine göre farklı fiyatları da inceleyebilirler.

aykutbakay@gmail.com

 

RELATED ARTICLES

Most Popular

spot_img
error: İçerik Korumalı!!