spot_img

Online Channel Manager Vs Revenue Manager

Otellerde Gelir Yönetimi (Revenue Manager) Departmanlarının sonu mu geliyor

Dünya genelinde Channel Manager – Kanal Yöneticisi firmaları teknoloji ile inanılmaz bir yarış haline girdiler, sistemlerinin üzerine her gün yeni bir ekleme yapıyorlar. Artık öyle bir hale geldi ki sistem tamamen otomatikleşti. Bilgileri veriyorsunuz geri kalan herşeyi o yapıyor.

OTAlara, GDS lere otelle ilgili anlık veriler paylaşıyor, fiyatı kendisi belirliyor, rakip analizlerini seçiyor, rakiplerin oda fiyatlarına göre pozisyon alıyor, fiyat stratejisi belirliyor, promosyon girebiliyor, google meta reklamları hazırlıyor yayınlıyor. Rezervasyon alıyor, misafirlere cevap veriyor. Misafir datalarını tutup Crm yapıyor. Tıpkı Pms gibi Otel odalarını belirliyor, seçiyor blokaj yapıyor. Bünyesindeki misafir dataları üzerinden doğum günü kartı hazırlıyor ve gönderiyor. Misafire Rezervasyon konfirmesini otomatik gönderiyor. Hatta hazır şablonlarla ücretsiz internet sitenizi hazırlıyor ve yayına alıyor.

EEee daha birşey kalmadı ki… zaten tüm bunlar Revenue yapan arkadaşların yaptıkları işler.

Revenue yapan arkadaşların da işleri ; fiyat belirlemek, rakip analizleri yapmak, raporlama yapmak, hedef belirlemek, yield management idi. Yani şimdi hepsini Kanal Yönetimi programları yapmaya başladı.

Hakikaten var mı böyle her işi yapan Channel Manager, var tabii… Reklam olur, haksız rekabete girer, ismi bende kalsın.

aykutbakay@gmail.com

 

RELATED ARTICLES

Most Popular

spot_img
error: İçerik Korumalı!!