spot_img

OMAKASE

Şefim “eveything little little, right in the middle”

Yemek yapılırken hiç aşçıyı seyrettiniz mi ?

omakase restoran 2

Hem de çok maharetli bir aşçıyı çalışırken izlemek herhalde çok keyifli olurdu. İşte bu omakase servis usulü Japonyada yaklaşık yüzyıldır süre gelen bir gelenektir.

Kafana göre takıl, bize ortaya bir şeyler hazırla

Omakase Japonyada bazı lüks restoranlarda kullanılan bir kelime. Anlamı ise “şefim sana bırakıyorum, menüyü boş ver sen kafana göre takıl, bize ortaya bir şeyler hazırla” .  Mutfaktaki aşçı şef de misafirlere menüde olmayan kendisinin çok özel olarak orada hazırladığı yemeklerinden tattırır. Şef ne yiyeceğinizi belirler ve servisi de bizzat kendisi yapar. Seçim tamamen aşçıya bağlıdır. Aşçı ne verirse misafir onu yer. Şef de memnuniyet için bütün yaratıcılığını ortaya koyup farklı ve değişik yemekler sunar.

Özel bir hizmet olduğu için fiyatlar menüdekinden daha farklı ve pahalıdır. Japonyada başlayan ve son dönemlerde genelde suşi restoranlarında yapılan bu servis usulü daha sonraları Amerika de diğer ülkelerde de yayılmıştır. Omakase servisi sadece suşi yemeklerini sunan restoranlarda olsa da,  suşinin haricinde haşlama veya ızgara çeşitlerinde de servis edilebiliyor.

Omakase restoranlarında, ana yemek ise asla kopyalanamayacak kadar lezzetli, başka bir yerde kesinlikle görülmemiş yemektir. Her şey çok tazedir. Bazen sadece bir kere yapılır.

Yemek ve yemek yapma merakı olan kişiler özelikle bu usta aşçının nasıl spontane yemek yaptığını, hazırlık yaptığını, çalıştığını ve tabaktaki sunumunu  büyük keyifle inceleyecektir.

Omakase Restoranlarında şefe yakın oturarak onu seyretmek, sohbet etmek misafirlerle inanılmaz bir deneyim sağladığı gibi, şef için de büyük bir keyiftir.

Yemek sonrası şefe övgü bu geleneğin parçasıdır. Hatta hatırı sayılır bir miktar da bahşiş verilir .

“İşte bizim de otelcilik tam omakase”

Bu yazım 27.05.2020 tarihinde www.hotelrestaurantmagazine.com sitesinde yayınlanmıştır.

http://www.hotelrestaurant.press/gastronomi/aykut-bakay-omakase/?fbclid=IwAR1dPmTuq9AtNMsasndhpetRWno-v8VK6kOQ11p-Y5qf064F8Xc5q334b0I

RELATED ARTICLES

Most Popular

spot_img
error: İçerik Korumalı!!