spot_img

Upsell uygulamasında yapılmaması gerekenler 3/6

Upsell uygulamasında yapılmaması gerekenler

Yüksek upsell farkı

Genelde en çok yapılan hatalardan biri de upsell fiyatının aşırı yüksek olmasıdır. Satış paketi hazırlanırken, misafirlerin de alabileceği uygun farklar hazırlanmalıdır, aksi takdirde program başarısız olur. Oda fiyatının dörtte birini yani oda fiyatının % 25 ini geçmeyecek şekilde uygulanır.

Çok açgözlü olmamak lazım, değer verdikleri tesis ve hizmet için misafiri kaçırmamak veya kandırıldığını hissettirmemek lazım

Eğitim şart

Satış yapacak personele, upsell programını detaylı anlatılması eğitilmesi çok önemli. Misafirin sorularına ve isteklerine net bir şekilde cevap verilmesi gerekmektedir.

Karmaşık cevaplar

Satış yaparken misafirin kafasını karıştırmadan, net bir şekilde ifadeler kullanarak ve hatta spontane kurulan cümleler yerine daha önce hazırlanmış kalıp cümleleri robotlaşmadan içten ve samimi bir şekilde konuşmak yeterli olacaktır. Hatta misafire upsell yapılacak yeni oda veya başka bir ürünü gösterebilme şansınız varsa , bingo . misafir sizin iyi niyetini sezer ve ürünü alır, Başarılı olursunuz.

Aşırı ısrarcı ve agresif olmak

Misafire saygılı  olmakta her zaman yarar var, ısrar etmek insanları irrite eder, misafir hayır istemiyorum derse hayırdır, israr etmek yarar getirmeyeceği gibi, memnuniyetsizliğe ve kandırılıyormuş hissine kaptırmamak gerekiyor. Satışları iyi gitmeyebilir zaman sabır ve bol pratik gerektiren bir iştir. İletişim kabiliyetini geliştirmek gerekir. Bonus ücretleri ödenmemiş olabilir ama yılmamak gerekir misafirlerle ne kadar fazla iletişime geçilirse misafir kendini o kadar iyi hisseder. İşe ilk başladığımda resepsiyon bankosuna çıkmaktan ve bana soru sorulmasından ve misafirlere cevap verememekten korkardım, misafirlerden kaçardım. Oysa sonra sonra anladım ki , iletişim de bir sanatmış, ne kadar iletişimde kalırsanız o kadar başarılı olursunuz.

Satış yapan personele prim ödemesi

Personelin primlerinin zamanında ve eksiksiz ödenmesi onların motivasyonu için çok önemlidir.

Motivasyon yüksek olmalı ki otel para kazansın. Satış yapmak, para kazandırmak personelin görevidir personel primsiz upsell yapmak mecburiyetindedir dese de bazı oteller prim ödemelerini satışını yapan departmanlara bazıları ise satışı yapan personele direk vermektedir.

Misafirin memnuniyetini denetleme

Upsell misafirin memnuniyeti için yapılır. Misafir memnuniyeti, ne işletmenin cirosu ne de prim den daha önemlidir. Bu yüzden misafire yapılan upsell le ilgili memnun olup olmadığını kontrol edin. Eğer memnun değilse farklı yönlendirmeler yapın gerekiyorsa iptal edin.

Copyright@AykutBakay

Yazılarımı iznim olmadan kullanamazsınız.

RELATED ARTICLES

Most Popular

spot_img
error: İçerik Korumalı!!