spot_img

Misafirleri mutlu eden upsell ve crossell fikirleri 4/6

Yiyecek İçecek

Upsell uygulamaları restoranda da var. Misafirleri memnun etmenin en güzel yollarından biri değişik yemekler farklı tatlardır, onlara özel içecekleri de dahil olan menüler hazırlattırın. Fiyatı cazip olsun ve kendilerine sadece o güne özel bir promosyon olduğunu, kontenjanın dolmak üzere olduğunu söyleyin. Kesinlikle işe yarayacaktır. İsterseniz oluşturulan pakete ikinci içeceği indirimli uygulayabilirsiniz.

Servis yapan personelin sipariş esnasında misafirlerin kendi seçimlerinin haricinde de farklı tavsiyelerde bulunun aslında genel olarak bunu bir çok restoran yapıyor. Yemek bitiminde tatlı da tavsiye edin.

Restoranın özel bir müzik veya gösteri programı varsa satış için ideal ortamdır.

Restoran personelinin en fazla gelir kazandırdığı ürün alkollü içkilerdir, özel içkiler her zaman misafirin ilgisini çeker. Onlara tüketmek istediği ürün yerine daha cazip ve uygun koşullarda öneriler getirirseniz misafir memnuniyetini arttırmış olursunuz.

Oda servisinden çocuk menüsü paket hazırlayıp, çocukları olan misafirlere kitap, boyama defteri, minik oyuncaklar da ücretsiz verebilirsiniz.

Romantik bir paket hazırlayabilirsiniz.

Otel misafirlerine akşam yemeğinde belli oranda indirim yapın.

Hediyelik eşya dükkanından indirim yapabilirsiniz

Aile paketi hazırlayıp, bu pakete çocuk menüsünü ücretsiz verin.

Sağlık Klübü Paketleri ;

Bir çok misafir otele dinlenmek istirahat etmek için gelir, kendilerine sunacağınız indirimli masaj programına kesinlikle hayır demeyecektir. Özellikle otele yorgun gelen ve uzun süre ayakta kalmış misafirler ilk gün ayak ve boyun masajı, ikinci gün de farklı vücut masajları satmak için biraz daha indirim sunun veya paketi genişletin. Türk Hamamında kese köpük masaj paketleri satın.

Eğer mümkünse, yoga veya özel egzersiz dersleri veren birisiyle anlaşıp haftanın bazı günleri özel programlar hazırlattırıp misafirlere farklı tecrübeler yaşattırabilirsiniz.

Fitness Programlarına katılan üyelere sağlık kulübünde aromaterapi ya da uzak doğu masajlarından birini veya Türk hamamında kese köpük masajı ya da ıslak alanları kullanmaları için özel bir paket uygulayabilirsiniz.

Oda değişikliği isteklerinde ;

Rezervasyonlu misafirlere ufak bir farkla süit veya daha büyük bir odayı değiştirmek ya da kendilerine balkonlu, manzaralı, büyük yataklı, oturma gruplu, küvetli vs gibi odalar sunmak mümkün. Bu konu önceki yazımda vardı okuyabilirsiniz.

Sonuç olarak misafirin daha da memnun olacağı oda katlarını siz daha iyi biliyorsunuz, her olasılık yeni bir satış aracıdır, farklı fiyatlarla ama misafirin de hızlı kabul edebileceği makul farklarla satış yapabilirsiniz.

Kahvaltının Oda fiyatına dahil olmadığı otellerde,  en çok upsell yapılan kalemdir

Özel tercih paketleri ;

Misafirlerin hepsi özeldir ama bazı upsell uygulamaları ise onların kendilerinin daha da özel olmalarını hissettirir hatta şımartır. Mesela odasına kahvaltı servisi, yatağında kahvaltı, doğum günü çiçek buketi, özel hazırlanmış bir pakette çikolata , onların konaklamalarını unutulmaz kılacaktır.

Transfer ;

İş insanlarından tutun küçük gruplara kadar hemen hemen herkesin ihtiyacı olan havalimanı otel transferleri, kendi ismiyle karşılanan misafiri bekleyen bir görevli, bavullarını taşımasına yardım etmek ve kapısının açılması herkesi memnun eder. Oda fiyatına ekleyin satın.

Şehir turları ;

Misafirlerin bazıları şehri görmek için gelir ya da belli bir zaman boşluğu vardır kendilerine oda fiyatıyla birlikte yarım günlük veya tam günlük şehir turu satabilirsiniz. Hatta kendilerine özel bir rehber de ayarlattırabilirsiniz.

Bar etkinlikleri ;

Misafirlerinizi barınıza davet edin, müzik, spor karşılaşması veya satış için küçük bir atıştırmalık paketi hazırlattırabilirsiniz.

Başka hangi ürünler upsell olur ?

Oda çeşitlemeleri arasında; misafirin rezervasyonlu odası normal bir oda ise kendisine küçük bir farkla süit oda satabilirsiniz. Ya da manzaralı, daha büyük yataklı, balkonlu, daha geniş bir oda, banyosunda jakuzisi veya küveti olan bir oda, yüksek katta veya mutfağı da olan ya da oturma grubu olan bir oda vs.

Misafirin erken girişine veya ayrılacağı gün geç çıkışına

Misafir odasında geniş bant ve hızlı internet,

Misafirin odasında izleyebileceği güzel filmler veya oyunlar için dvd seçenekleri

Sakince, rahatça ve kolayca yazı yazabilecek, mailerinizi gönderebilecek veya çıktı alabileceğiniz ücretsiz business center veya odasında kullanabileceği dizüstü bilgisayar

Ücretsiz minibar kullanımı

limitsiz özel kat Executive floor katı kullanımı veya sadece lounge kullanımı

Misafirin arabası varsa detaylı temizlik veya vale hizmeti verebilirsiniz.

Tam donanımlı bir toplantı odanız varsa otelde konaklayan iş insanlarına neden upsell paketi yapmayasınız ?

Bir odaya iki ekstra yatak yerine birbirine geçmeli ikinci oda indirimi, aile odası

Misafirde otelinize ait liyakat kartı varsa kart sahiplerine özel çalışma yapabilirsiniz.

Otelde kalacak çiftlere bir paket hazırlattırıp hem odalarına hem de restorandaki masalarına küçük romantik detaylar hazırlattırabilirsiniz. Upselling in yolu sevgiden de geçer.

Genel olarak upsell ipuçları böyle ama bunları çeşitlendirmek elinizde , düşünün ve sizin işletmenize en yakın paket derlemesini oluşturun.

Copyright@AykutBakay

Yazılarımı iznim olmadan yayınlayamazsınız.

RELATED ARTICLES

Most Popular

spot_img
error: İçerik Korumalı!!