spot_img

Crowne Plaza Istanbul Oryapark açıldı

Intercontinental Hotels Group üyesi Crowne Plaza İstanbul Oryapark, İstanbul iş dünyasının yeni kalbi Ümraniye’de 15 Ekim 2014 tarihinde kapılarını açtı. Yatırımı Orya Holding’e ait beş yıldızlı otel, Anadolu Yakası’ndaki şirketlerin bir numaralı adresi olmak istiyor.

Çelik boru imalatçısı Orya Holding, rotasını turizme çevirdi. Ümraniye bölgesinin ilk uluslararası zincir otelini Crowne Plaza markasıyla otelcilik sektörüne kazandıran şirket, 15 Ekim 2014 tarihinde açtığı yatırımıyla Anadolu Yakası’nın en iyi oteli olacağının sinyallerini vermeye başladı bile…

Crowne Plaza İstanbul Oryapark’ı, Genel Müdürü Aykut Bakay ile konuştuk. Crowne Plaza İstanbul Oryapark’ı tanıtmadan önce kısaca yatırımcı şirket hakkında bilgi verir misiniz? Şirket, Ümraniye bölgesinde beş yıldızlı otel açmaya nasıl karar verdi, turizm açısından bölgede nasıl bir potansiyel gördü?

Otelin yatırımcısı Orya Holding’e bağlı Oryataş firması. Holding’in otelin hemen karşısında Ümran Çelik Boru fabrikası bulunmakta. Aslında esas işleri çelik boru imalatı. Üzerinde bulunduğumuz bu arazi Holding’e ait olunca projeyi değerlendirmek istediler. Şöyle anlatayım, şirket bu araziyi otel, rezidans, alışveriş merkezi ve ofis katlarından oluşan bir kompleks olarak planlıyor. Ümraniye bölgesi için farklı bir proje tabii. Ümraniye bölgesi, iş merkezleri anlamında ciddi bir potansiyele sahip. Çevrede bu ihtiyaca cevap verecek bir tesisin olmayışı yatırımcı şirket için bir itici güç oluyor. İş merkezleri var ama otel yok. Gelen talepler doğrultusunda beklenen ve gerçekleşmesi gereken bir yatırımdı zaten. Bulunduğumuz lokasyonda bu yapılaşmaya alternatif bir proje daha yok. Bu yüzden bölgenin fiziki gelişimi açısından önemli bir potansiyel oluşturacağımızı düşünüyoruz.

Orya Holding, Crowne Plaza markasında nasıl karar kıldı, sebeplerini öğrenebilir miyiz?

Crowne Plaza İHG’nin üst segment markası. Kalite standartları çok yüksek. Bu yüzden Crowne markasıyla anlaştılar. Neden diğer markalar olmadı derseniz, bizim için özel olanı seçmek durumundaydık. Crowne Plaza, Intercontinental Hotels Group üyesi Crowne Plaza İstanbul Oryapark, İstanbul iş dünyasının yeni kalbi Ümraniye’de 15 Ekim 2014 tarihinde kapılarını açtı. Yatırımı Orya Holding’e ait beş yıldızlı otel, Anadolu Yakası’ndaki şirketlerin bir numaralı adresi olmak istiyor. Crowne Plaza İstanbul Oryapark açıldı Crowne Plaza İstanbul Oryapark Genel Müdürü Aykut BakayTürkiye’de yükselen bir marka. İstanbul’da Asya ve Harbiye’yle beraber üçüncü otel olduk. Bunun haricinde İstanbul dışında Ankara, Bursa ve Antalya’da bu marka mevcut. Bunların üçü de çok özeller ve aynı şekilde Ümraniye bölgesinde de böylesine özel bir markayla birlikte yol alalım istedik.

Ümraniye, her ne kadar son yıllarda iş – alışveriş merkezleri ve ofisler anlamında ciddi bir atak içerisinde olsa da otel yatırımlarına aç bir bölge. Hedef pazarlara yakın ama bir o kadar da rekabete sıfır noktada ve bölgesinde ilk. Siz bu durumu ne şekilde değerlendirdiniz?

Otelcilik başlı başına riskli bir yatırım kanalı zaten. Bu yıl İstanbul’da çok sayıda otel açıldı, 2015’te de bu ivmenin artarak devam edeceği öngörülüyor. Hal böyle iken, bu saatten sonra otel yatırımına girmenin çok riskli olduğunu net bir şekilde söyleyebiliyoruz. Otelcilikte pasta sürekli bölündüğü için çok daha fazla efor sarf etmeniz gerekiyor. Fakat gelen işler pasta azaldığı için gittikçe azalıyor. Biraz önce de söylediğim gibi, bizim bu bölgede en büyük avantajımız, yüksek iş merkezi potansiyeli. Dolayısıyla gerek markanın gücü ve bilinirliği gerekse yüksek standartlardaki hizmet kalitemiz ve tecrübeli kadromuzla bu avantajı en iyi şekilde değerlendirmeye odaklandık. Otelin ulaşmak istediği hedef kitle ve pazarlar hakkında neler söylemek istersiniz? Potansiyelimizin yüzde 90’ı Ümraniye bölgesi ve Anadolu Yakası’ndaki büyük şirketlerden oluşuyor. Onlara konaklama ve toplantı hizmetleri sunmak üzere yola çıktık. Otelimizin en önemli özelliği, iki köprüye de yakın olması. Hatta buradan üçüncü köprüye de bir bağlantı yolu var. Bir de trafiği saymazsak hem Sabiha Gökçen Havalimanı’na hem de Atatürk Havalimanı’na eşit mesafedeyiz. Otelimiz, avantajlı konumu ile ara yollarda sıkışmadan ana arterler üzerinden direkt ulaşım imkanı, havalimanı ve köprülerin merkezinde olması ile trafik sıkıntısının olmadığı rakipsiz bir ulaşım imkanı sunuyor. Rakamlarla oteli nasıl anlatırsınız? İstihdam sayınız, 2015 yılı doluluk hedefiniz nedir? Ekim ortasında açılmamıza rağmen yüzde 50 doluluklara ulaştık. 2015 yılında da yüzde 80-90’ları.

11

HEM MODERN HEM KLASİK

Mimar Mert Taş ve İçmimar Selda Bereket’in yanı sıra Oktay Nayman ve Öner Özyar’ın proje mimarlığını üstlendiği Crowne Plaza İstanbul Oryapark’ın tasarımında geleneksel ve modern çizgiler hakim. Ortak alanlardan oda ve yeme içme alanlarına kadar Osmanlı ve Avrupa esintilerinin göze çarptığı otelde klasik ve çağdaş yorumlar başarıyla harmanlanmış.42 yeni yatırımlar hotel restaurant & hi-tech hedefliyoruz. Oteli açıp hemen ertesinde yüksek doluluk oranlarına ulaşmayı hiçbir zaman istemedik. İnşaat aşamasından otele geçtikten sonra misafire iyi ve kaliteli bir hizmet sunmak gerekiyor. Bu sebepledir ki, otelimizde her hafta farklı organizasyon ve promosyonlarla adım adım iş geliştireceğiz. İleriye dönük en önemli hedeflerimiz arasında, yine bu bölgeye yönelik organizasyonlar düzenleyerek burayı yürüme mesafesine sokmak olacak. Çünkü burası yürüme mesafesinde değil. Kompleksin diğer parçası olan alışveriş merkezi otelin devamında yer alıyor. Otel, AVM ve rezidans yürüme mesafesinde olsun diye çabalayacağız. Bu hedeflere ulaşmanın çok da kolay olmayacağının bilincindeyiz. Bölge çok kolay değil. Çünkü çevremizdeki iş merkezlerinin belli çalışma saatlerinden dolayı operasyonlarımızı sıkıştırmak durumundayız.

“ANADOLU YAKASI’NIN EN İYİ OTELİ OLACAĞIZ”

Burada asıl olarak misafir memnuniyetine odaklandığımızı da ayrıca belirtmek isterim. Bizim için en önemlisi misafir memnuniyetini üst seviyelerde tutmak. Güler yüzlü ve çözüm üreten personel bunun en temel noktası olacak. Anadolu Yakası’nın en iyi oteli olacağız. İstihdam sayımıza gelirsek, şu anda toplam 120 personelle hizmet veriyoruz. Bunların da yaklaşık yüzde 80’i bu bölge insanlarından oluşuyor. Bu anlamda bölge istihdamına da ciddi bir katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz.

Oteli ana hatlarıyla nasıl tanıtırsınız?

Otelimizde 41’i suit olmak üzere toplam 197 oda, fitness salonu, kapalı yüzme havuzu, hamam, sauna, masaj odaları bulunuyor. Üçe bölünebilir balo salonumuzla beraber 13 toplantı salonumuz mevcut. Aynı zamanda gün ışığı da alabilen toplantı salonlarından üç tanesi 6-7 ve 16’şar kişilik, VIP amaçlı özel toplantılar için düzenlendi. Diğerleri 30-35-150 hatta balo salonunu da dahil edersek oturma düzeninde 400, tiyatro düzeninde 900 kişiye kadar misafir ağırlayabiliyor. Balo salonumuzun en önemli özelliği, açık bir bahçe alanına sahip olması. Otelimiz yeme içme hizmetleriyle de ayrıcalıklı bir hizmet sunuyor. Bu anlamda Şef Kurtuluş Erdemir yönetiminde profesyonel bir mutfak ekibine sahibiz. Pizzalarımızı, hamburger köftelerimizi ve pastalarımızı burada kendimiz yapıyoruz. Görüşmelere giderken kendi pasta ve kurabiyelerimizi götürüyoruz. Yakın çevremizde bu çapta yeme içme hizmeti sunan mekanlar çok az. Bu da bizim için artı bir avantaj tabii ki.

Otelde teknolojiden faydalanma, enerji verimliliği alanında neler öne çıkıyor?

Çevreci ve sürdürülebilir bir yaşam için LEED kriterlerine göre hazırlanmış olan otelimiz doğal ve çevre kaynaklarının korunmasını temel alan yapı faaliyetleri ile insan ve çevre korumacı bir politika izlemektedir. İşletme olarak enerji verimliliği ve tasarruf konularına çok önem veriyoruz. Otelimizin birçok alanında LED aydınlatmalar kullandık. Aynı şekilde her muslukta perlatör kullanarak, su tasarrufu sağlamaya çalıştık. Yağmur sularını biriktirerek bahçe sulamalarında kullanıyoruz. Onun haricinde aydınlatmada öncelikli olarak havanın aydınlanması ve kararmasına bağlı olarak çalışan zamanlama ile ilgili cihazlarımız mevcut. Bu sistemlerden özellikle dış aydınlatmalarda büyük oranda faydalanıyoruz. SPA merkezimizdeki havuz suyunu çok özel bir şekilde filtreliyoruz. Deniz suyu olmasa da ona eş bir su bahsettiğim…

Aykut Bakay

Bu yazı 06 Ocak 2015 tarihinde http://www.hotelrestaurantmagazine.com sitesinde yayınlanmıştır.

http://www.hotelrestaurantmagazine.com/crowne-plaza-istanbul-oryapark-acildi/

RELATED ARTICLES

Most Popular

spot_img
error: İçerik Korumalı!!