Complimentary Room ne demek ?

Complimentary- Ücretsiz Oda Ne demek ?

Kelime anlamıyla “Complimentary Room” ücretsiz oda demektir. Misafir otele oda konaklaması için ücret ödemez. Bu kavram otellerde çok karıştırılmaktadır. Çünkü bu ibarede misafir odada kullandığı ekstra harcamalar minibar, oda servisi vs için ödeme yapar. Otel misafirinin tüm harcamaları için hiçbir ücret talep edilmezse o zaman ödeme kısmına Full Comp. olarak yazılmaktadır. Full complimentary oda ücreti ve misafirin yaptığı tüm harcamaları ihtiva eder, tüm tüketimler ücretsizdir. Bazen de Comp bb kısaltmasını görebiliriz. Bunun anlamı da oda ve kahvaltı ücretsiz, geri kalan harcamalar, tüketimler misafirden alınacaktır. Room Complimentary ile Complimentary room kavramları aslında aynıdır, ikisinde de sadece oda ücretsizdir. Ancak bir çok otelde pek fazla detaya bakmadan minibar tüketimlerinden de ücret almamaktadırlar. Bu iki kavram tamamen işletmenin inisiyatifindedir.

Örneğin Havayolları aksi belirtilmedikçe konaklattığı misafirlerinin minibar ve oda servisi harcamalarını ödemek istemez. Lay over misafirler yani konaklama yapan hava yolu firmalarının aktarmalı yolcularında ödeme durumu Room Comp. ifadesi kullanılır. Böyle olunca otel kendini garantiye almak için, oda servisi ve minibar kullanımını ücretli durumuna getirir. Bu tarz durumda misafirin oda ödemesi durumunda Complimentary Room yazılmaz. Otel girişinde ödeme durumu misafire deklare edilir, çıkış esnasında da ekstra harcamaları için ücret alınır.

Bu durumda rezervasyonu yapan otel yetkilisinden detay alıp hangi ücretlerin alınıp hangilerinin alınmayacağını net bir şekilde öğrenmek en doğrusu olacaktır.

Complimentary Room kimlere verilir ?

Bazen bir acente yetkilisine, önemli bir misafire, otel sahibinin misafirlerine, gelir getirmesi düşünülen potansiyel kişilere, yönetimden gelecek isteğe göre ücretsiz oda verilebilir. Ancak tüm isteklerin yazılı ve genel müdür onayı olması şartı vardır.

Complimentary uygulaması sadece oda konaklamasına değil aynı zamanda otelde hizmet verilen her departmanda kullanılabilir; restoranda, sağlık kulübünde, temizlenen, ütülenen misafir çamaşırları hatta misafirin havalimanı transferleri için bile kullanılabilir.

©AykutBAKAY

error: İçerik Korumalı!!