spot_img

Bellboy neden önemlidir ?

Bellboy otelin önemli bir yüzüdür

Misafirlerin otele girerken ilk gördükleri , işletmenin çok önemli bir yüzüdür.

Her zaman nazik , kibar ve temiz olmalı , konuşmalarına dikkat etmeli ve misafirlerine karşı çok seviyeli ama aynı zamanda sıcak olmalıdır. Daima gülümsemeli , her zaman yardıma hazır görünmelidir .

Misafirler bu yakın ilgi karşısında sormak istedikleri ve yardımlaşmak istedikleri bir çok konuyu bellboylarla paylaşırlar. Bir çok misafir resepsiyona soru sormak birşeyler istemek yerine bellboylardan yardım istemeyi tercih ederler.

Bu yüzden yardımsever ve sıcak bu gülümseme otel işletmesi için çok değerlidir.

Bellboyların esas görevi misafirlerin otele girişlerinde ve çıkışlarında kendilerine eşlik etmek ve yardımcı olmaktır. Bu görevini yerine getirirken misafirlerin taşıdığı bagaj , çanta vs varsa ilk göz temasından sonra onlara yardım önermeli istenmiyorsa ısrar edilmemelidir.

Bellboyların diğer bir görevi de sabahları odalara günlük gazetelerini dağıtmaktır.

Ayrıca bellboylar misafirlerin oda değişimlerine de yardım ederler.  Bu konuda detaylar için oda değişimi prosedürleri ( room change procedures ) sayfasına bakabilirsiniz .

Aynı zamanda bellboylar bavul odasından da sorumludurlar. Bu zor bir görev olarak görülmese de yoğun çalışan otellerde bu konuda birçok hatalar yapılmaktadır. Sabah bırakılan, çıkış yapacak misafirin bavul fişinde eğer misafirin ismi yoksa sadece oda numarası varsa , o odaya yeni gelecek misafir ile karıştırılabilmektedir. Ya da tam tersi yeni gelen misafirin bavulu , aynı odadan çıkış yapmış misafire verilebilmektedir. Misafirler bavul ve eşyalarını bırakmak istediklerinde kendilerine emanet fişi verilmeli , bu fişte misafirin oda numarasının haricinde misafirin ismi de yazılmalıdır.

Misafiri ilk gören kişi de son gören kişi de bellboydur. Bu nedenle görevini uygulama şekli ve davranışları otel için çok değerlidir.

 

Yazılarımı ancak kaynak göstererek yayınlayabilirsiniz

Aykut BAKAY

aykutbakay@gmail.com

RELATED ARTICLES

Most Popular

spot_img
error: İçerik Korumalı!!