spot_img

Barista nedir? Barista kimdir?

Barista nedir ?  Barista kimdir ?

Barista bir kahve sanatçısıdır. Kahve uzmanıdır .Profesyonel olarak kahve yapan ve yaptığı kahveleri süsleyen kişilerdir .

İtalyanca’da “barmen” anlamına gelen barista sözcüğü, bu dilde hem sıcak hem soğuk içecek hazırlayabilen kişi olarak kullanılır. Ancak, zamanla sözcüğe yüklenen anlam kahveyle sınırlandırılmış ve tüm dünya dillerine bu şekilde yerleşmeye başlamıştır. Erkek baristalar ya da karışık cinsiyetlerden baristalar söz konusu olduğunda baristi, sadece kadın baristalar söz konusu olduğunda ise bariste terimi kullanılır.Bu terim İngilizce’ye geçmiş ve anlamı biraz değişmiştir. Barista İtalya’da tüm içecekleri servis eder, İngilizce konuşulan ülkelerde ise bu terim sadece espresso bazlı içecekleri profesyonel bir hava ile hazırlayan ve sunan kişiler için kullanılır, özellikle kahve dükkanlarında. Terim son zamanlarda aynı anlamla Alman diline de girmiştir.

Kahve kültürü, kahve türleri, kahve çekimi, sıcaklık-basınç konularında sınırsız bilgisi olan ve her bir kahve siparişini sanatçı edasıyla, tutkuyla gerçekleştiren kişilerdir.

Kahvelere  şekiller veren, tüm kahve çeşitlerinin nereden geldiğini bilen ülkemizde ise yeni yeni anlaşılmaya baslandigi meslektir. Kahve çekirdeğinin meyve halinden bardağa dökülen sıvı haline gelene kadarki süreçte her seviyesinin incelendiği, sütün de ne ısılarda ne tepki verdiğinin önemli olduğu sanat dalı diyebileceğimiz meslek türüdür.  Yurtdisinda ciddi bir kariyer yapılabilen de meslek türüdür.

 

Barista aynı zamanda “latte sanatı” ustasıdır, espresso üzerine süt köpüğünü dökerken cappuccino’da resimler yapar. Baristalar kendi aktivite alanları için kahve türlerini, kahve kavurmayı, espresso makinesi kullanmayı ve bunların bakımını yapmayı, süt köpürtmeyi ve çok daha fazlasını bilir.

barista01 barista02

 

Yazılarımı ancak kaynak göstererek yayınlayabilirsiniz

Aykut BAKAY

aykutbakay@gmail.com

RELATED ARTICLES

Most Popular

spot_img
error: İçerik Korumalı!!