Adjoining ve Connecting Oda tipleri

Adjoining ve Connecting Oda Tipleri arasındaki fark nedir ?

Otelcilikte birçok kişi tarafından anlam karışıklığı yaratan iki değişik oda tipidir. Bunların ikisinin de aynı tipte odalar olduğu söylense de aralarında farklar vardır. Yan yana oluşturulan iki adet odalardır. Aileler ve arkadaş grupları tarafından çok tercih edilen bu oda tiplerinden birisinin arasında kilitlenebilir bir kapı vardır diğerinde ise arada bölme veya duvar veya koridor vardır.

Adjoining Oda Tipi

İngilizcede Adjoining Rooms olarak da bilinen oda tipi iki ayrı yatak odası bulunan ama arada bir duvar veya koridor olan odalardır. Daha çok aileler tarafından tercih edilir. Arada kapı yoktur.

Adjoining Oda tipi

 

Adjoining oda tipi

 

Connecting Oda Tipi

Connecting ya da connected oda ingilizcede bağlantılı anlamına gelir. Yan yana odalardır. Daha çok arkadaş grupları tarafından tercih edilen bu tarz oda tiplerinin aralarında kapı vardır ve istenildiğinde kapatılabilir, kilitlenebilir veya ayrı iki oda olarak da satılabilir.

Gerçeği söylemek gerekirse bu odaları tek olarak satın alan misafirler genelde pek memnun olmazlar. Bazı oteller inşaat aşamasında bu tarz odaların ses izolasyonlarını çok iyi yapamazlar. Böyle olunca da konaklama yapan misafirler diğer odadan gelen sesten ve gürültüden rahatsız olurlar. Hatta bir çok kişi ses olmasa bile odanın her an birisi tarafından açılacağını hissine kapılarak huzursuz olurlar ve bu tarz bir odalarda kalmak istemezler. Ayrıca bu odaların kapı kilit sistemi basit bir düzense hırsızlık konusu da gündeme gelebilmektedir. Odaların ses izolasyonuna ve kilit sistemine inşaat aşamasında özen gösterilmelidir.

Connecting Oda Tipi

 

Connecting oda tipi

 

@aykutbakay