Restoranda şıklık masadan başlar

En güzel restoranlar , en şık masalara ve masa düzenine sahip olanlardır

Restoranda oturulan yerin rahat olması çok önemlidir. Hızlı yiyecek servisi veren yerlerde masalar ve sandalyeler çok rahat değildir, yemek yiyenler uzun süre kalmak zorunda değildir, yer ve çıkarlar. Böyle olunca sandalyeler ve masalar hem görüntü olarak hafif hem de uzun süre oturabilecek rahatlıkta değildir. Ancak son zamanlarda restoranlar ve kafeler sadece yemek yenilen yerler olmaktan çıkarak keyifle vakit geçirilen mekanlar haline getirilmiştir.

Restoranın genel dekoru, mekanınızın ruh halini ve ambiyansını yansıttığından, kaliteli bir restoranda masa üstündeki ekipmanları seçmek de önemli bir görevdir. Masa üstündeki servisle ilgili ürünler, restorandaki misafirlerinizin kendini üst düzey birisi gibi hissettirir. Ana hedefiniz çekmek istediğiniz müşteri tipini belirlemek ve yiyecek, personel, dekor ve restoran mobilyalarınızı bu amaca yönelik olarak sunmak olmalıdır. Stilinizden emin değilseniz, bazı yerel restoranları ziyaret edin ve size en çok neyin hitap ettiğini ve neler yapabileceğinizi öğrenmeniz en iyi yöntemlerden birisidir.

Kaliteli (fine dining) diye tabir ettiğimiz restoranlarda ise durum çok daha farklıdır, müşteri ne kadar çok uzun süre oturursa işletme için o kadar önemlidir, süre uzadıkça sipariş sayısı yükselir. Durum böyle olunca restorandaki sandalye ve masaların maksimum derecede rahat ve ergonomik olması lazımdır.

Kaliteli bir mekanın en önemli kıstası masa ve sandalyedir. Aksi halde tasarlanan restoranlar estetik beğeni sağlamayacaktır. Bu nedenle masa sandalye seçimi ve yerleşimlerinin mekan ve o mekanlara ait eylem alanları için doğru kuralların belirlenmesi gerekmektedir. Burada tasarımcıların başarısı devreye girmektedir. Yemek yeme alanlarındaki masa düzenleri sürekli değiştirilebileceği için masaların sağlam olması da önemlidir. Bir kişinin rahatlıkla oturabileceği masanın genişliği en az 80 cm olmalıdır. Masalar yerleştirilirken garsonun servis yapabilmesi için ve  bir kişinin masaların arasından rahat geçebilmesi için masaların aralarına yeterli boşluk bırakılması gerekmektedir. Restoranda ne fazla ne de az masa olmalı. Masa yerleşimi yaparken iç mekandaki adedini de mutfağın ve servis kapasitesini de göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Mekanın yeterince büyük olmaması durumunda ise yuvarlak masa kullanılması hem alan kazanımı sağlayacak hem de daha fazla müşterinin ağırlanmasına yardımcı olacaktır.

Restoran masalarının standart yüksekliği tüm dünyada 75 santimdir. 65 santim ve daha düşük masa yükseklikleri genellikle bar ve benzeri işletmelerce tercih edilir. 75 santim standart masa yüksekliği, gene bir başka standart olan 47 santim sandalye yüksekliği ile uyum içinde olacaktır. 75 santimden düşük masa yüksekliği, konuklarınızın dizlerini sıkıştıracak, ayrıca bel ağrılarına sebep olacaktır.

Masa adedini belirlerken mutfağınızın kapasitesine bağlı olarak aynı anda kaç kişiye servis açabileceğinizi ve elbette mekanın genişliğini düşünerek karar vermeniz doğru olacaktır.

 

aykutbakay@gmail.com

 

En iyi, kaliteliteli ve lezzetli istanbul restoranları listesi

https://serhatengul.com/istanbulda-yemek-yenecek-en-iyi-yerler/

 

error: İçerik Korumalı!!