Otellerde gece müdürü görevleri ve sorumlulukları

Otel gece müdürünün görevleri ve sorumlulukları

Otellerde gece müdürü sorumluluğu çok fazladır. En esas görevi gece oluşan ve oluşabilecek herhangi bir tehlikeye karşı oteli, otel personelini, otel misafirlerini koruma, kollama, önlem alma ve rapor etme dir.

Bu anlamda bu kişinin çok aktif olması devamlı şekilde her yeri ve herkesi kontrol altına alması gerekiyor. Gece çalıştığı vardiyasında geç girişler, fazla alkol almış misafirler, aşırı gürültü yapan etrafa rahatsızlık veren kişiler, gruplar, geç biten eğlenceli toplantılar sonrasında bir sonraki günün hazırlığının eksiksiz yapılması, personel servis arabalarının zamanında çıkış yapması,  teknik sorunların, sorunlu personelin ve misafirlerin rapor edilmesi en başlı görevleri arasındadır.

Daha küçük otellerde ise gece müdürü ; vardiyasında  otel misafirlerinin girişine , gece kapanış  işlemlerine ve raporlarının hazırlanmasına yardım eder veya bizzat kendisi hazırlar. Ayrıca otele geç gelecek önemli kişilerin odalarının son kontrollerini yapar , karşılar  .

* Bütün departmanlarda çalışanların görevlerinde olup olmadığını kontrol eder, eksik personeli rapor eder.

* Otelin doluluk oranları, gelecek misafirlerin sayıları, geç giriş yapacak VIP misafirler varsa onlar hakkında bilgi edinir, gerekirse oda kontrolünü yapar.

* Otel idaresi politikalarındaki enerji tasarrufları prosedürleri dahilinde gereksiz ışıkları kapattırır , gerekli olan yerleri ışıklandırır.

* Güvenlik personelini kontrol ve  idare eder .

* Otelin güvenliğinin ve emniyetinin hassas olduğu noktaları ziyaret eder kontrollerini yapar.

* Rutin olarak kat koridorlarını, otel bahçesini, dış mekanlarını, dükkanlarını kontrol ederek , güvenliği tehdit edecek unsurları aksaklıkları rapor eder .

* Misafir istek, sorun ve şikayetlerini çözmeye gayret eder, bir sonraki vardiyada gerekli departmanlara bilgi verir.

* Kat hizmetleri ve meydancılar tarafından genel temizliğin düzenli ve eksiksiz yapılıp yapılmadığını  kontrol eder .

* Otel bünyesindeki restaurant ve barları ziyaret ederek herhangi bir sorun olup olmadığını,  zamanında kapanıp kapanmadığını kontrol eder.

* Depoların ve ofislerin kapalı olup olmadığına bakar .

* Uyuyan veya çalışmasını aksatan personeli uyarır, gerekirse rapor eder.

* Gece geç saatte uyanacak ve sabah erken kalkacak kişilerin uyandırma listelerinin aksatılmamasına özen gösterir, gerekiyorsa personele hatırlatmalar yapar.

* Otele geç giriş yapacak veya ayrılacak grupların , uyandırmalarının, bagajlarının indirilmesi veya çıkartılmasının sorunsuz bir şekilde uygulanmasına dikkat eder.

* Teknik aksaklıkları rapor eder.

* Personel yemeklerinin zamanında verilmesine ve personel yemekhanesinin düzenli ve temiz olmasına özen göstertir.

Aykut BAKAY

aykutbakay@gmail.com

Yazılarımı ancak kaynak göstererek yayınlayabilirsiniz…

error: İçerik Korumalı!!