Yağlı boya tabloya başlarken

Yeni başlayanlara yağlı boya deneyimleri

Yağlı boya yapmaya yeni başladım ve deneyimlerimi izlenimlerimi aktarmaya çalışıyorum. Çok mu biliyorum, asla. Ama bazı şeyler için çok bilmeye gerek yok mesela yağlı boya malzemelerinin pahalı olması gibi. Deneyimledim, öğrendim. Keşke ilk alım esnasında az az parça parça alsaydım çünkü hiç kullanamayacağım birçok malzemeyi boşuna aldım. Adım adım gitmek en mantıklısı.

Yağlı boya yapacaklara tavsiyelerim;

Örnek aldığınız görseli bölümlere ayırıp tuvale göre ölçeklemelisiniz.

Ölçekleme yaptığınız şekli tuvale fırça ile kaba olarak açık renklerle boyayın.

Hangi renkleri kullanacaksanız önceden hazırlamanız mantıklı olur.

Tuvale  sağa veya sola, yukarı veya aşağıya sürdüğünüz fırça darbeleri tabloda bir değerdir. O yüzden dikkatli ve özensiz fırçalama yapmayın.

İlk önce en uzak noktadaki zemini boyayıp, öne doğru size en yakın veya tablonuzdaki en yakın görsel öğe en sona gelecek şekilde devam edin.

Unutmayın ki yakındaki ögeler net olmalı için boyanın da kalın olması, uzaktakiler ise daha inceltilmiş ve silik olmalı.

Hata yapmaktan korkmayın. Cesur olun. Yağlı boyanın en güzel özelliği, kuruduktan sonra üzerine tekrar boya yapabilmeniz. İlk çalışmalar mükemmel olacak diye bir zorunluluk yok.

Yaptığınız tablonun herkes tarafından beğenileceğini düşünmeyin. Hayal kırıklığına uğrarsınız çünkü herkesin beğenileri farklı. Gelecek eleştirilere kulak asmayın. Biz toplum olarak eleştirmeyi yorum yapmayı çok severiz ama otur yap denildiğinde kalakalırız.

imza koymayı unutmamak lazım. Hatta ben tablonun arkasına tarih bile atmıştım sonuçta bu işi profesyonel olarak yapmayı düşünmüyorum, hatıra olarak kalacak.

Herkesin kendine göre bir tarzı vardır. Saygı duyarım. Tabii bunlar sadece benim tavsiyelerim.

 

Diğer yazılarım

Yağlı boya pahalı bir hobi

Yağlı boya nasıl kurutulur

Yağlı boya martı nasıl yapılır