Yağlı boya nasıl kurutulur ?

  Yağlı boya tablo yaparken boya nasıl kurur ?

  Yağlı boya tablo yapmaya başladığımda en çok zorlandığım konulardan biri de buydu. Tuvale boyayı sadece bir kere sürebiliyordum, ikinci fırçada boyalar ıslak, renkler birbirine giriyordu. Bir kaç arkadaşıma sordum kurutucu kullan dediler ama her kafadan bir ses çıkıyordu. Hatta araştırma yaparken yabancı ressamlardan birine yazdım “yahu nasıl oluyor bu iş ? ” diye… Adam bir takım malzemeler söylese de onların Türkiyede olmadığını gördüm daha da sormadım. Yabancı videolar izledim.

  “Wet on wet” veya “wet in wet” tekniği

  “Wet on wet” dedikleri hatta Türkiyede de ekol olmuş hani şu kıvırcık saçlı ressam vardı ya, işte onun stili ekol olmuş… Ooo bir sürü Türk yağlı boya eğitmeni çıkmış ortaya “Bob Ross tekniğini” öğretiyorlar. Anlatırken o kadar kaptırıyorlar ki kendilerini kadın videoda Bob Ross şeklinde hayal ediyorsun. Fırçayı tuvalin yanına pat pat vuruyor falan… Komik yani.

  Benim yazılarımı okuyan üstatlar ne olur kızmasınlar. Kendi kendime bu işi yapabilir miyim diye yola çıktım. Tabii ki onların kendilerine has yöntemleri vardır. Onlara saygım var. Ünlü bir ressam olmak gibi bir hayalim de yok… Benim mesleğim otelcilik.

  Türkiyede yağlı boya yapanları potansiyel olarak gördükleri ve bu işin ticaretini abarttıkları yaptıkları için fiyatlar oldukça yüksek. Küçücük bir kokusuz terebentin şişesini bir sürü paraya satıyorlar. Ben Liquin aldım . Ucuz mu ? Yoo o da pahalı ama kullanımı uzun, hesabını yaptığınızda daha ucuza geliyor.

  İşte en çok işime yarayan ve bana esas yolu gösteren videoyu sizle paylaşıyorum. Keten yağı, terebentin ve Liquin medyum karşılaştırmasını yapmış, aman diyor sakın keten yağı kullanmayın hem tabloyu sarartır hem de verim alamazsınız. Türk ressamlardan böyle bir eğitim videosu varsa tabii ki paylaşırım ama şimdilik bulamadım, bulursam paylaşırım. İzleyelim bakalım ;